Materiał Partnera Badania nieniszczące

Badania nieniszczące

Przeprowadzanie badań nieniszczących znajduje zastosowanie w przemyśle i budownictwie. Dzięki rozmaitym metodom kontrolnym stosowanym przez wyspecjalizowanych fachowców istnieje możliwość wykrycia ewentualnych wad materiału, co w razie konieczności pozwala na naprawę lub wymianę konkretnego elementu. Przeprowadzanie tego rodzaju nieinwazyjnych badań, które nie wpływają w żaden negatywny sposób na poszczególne elementy konstrukcyjne, wymaga specjalistycznej wiedzy, odpowiednich kwalifikacji zgodnych z obowiązującymi normami, ale również doświadczenia. Badania nieniszczące wykorzystywane są przy dużych projektach, gdzie nie ma miejscu na błędy i niedociągnięcia. Każda nieścisłość, ubytek czy porowatość materiału musi więc zostać odpowiednio wcześnie wychwycona.

Badania z wykorzystaniem ultradźwięków

Metoda ultradźwiękowa to badania oparte na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Głównym celem ich prowadzenia jest ewentualne wykrycie wewnętrznych wad materiału, zawalcowań, pęknięć, porowatości czy rozwarstwienia. Z wykorzystaniem tej metody można również dokonać pomiaru grubości i sprawdzić czy nie pojawiła się korozja. Ta metoda badawcza świetnie sprawdza się w kontrolowaniu połączeń spawanych, podzespołów do samolotów, w tym również kompozytów, szyn kolejowych i tramwajowych, części do maszyn, łopatek turbin oraz sprężarek, czy wyrobów ceramicznych. Przeprowadzeniem takiego badania powinna zająć się specjalistyczna firma.

Ultradźwiękowe pomiary grubości

Kolejnym zadaniem wyspecjalizowanej w badaniach nieniszczących firmy są ultradźwiękowe pomiary grubości. Jest to technika badawcza UTT, która sprawdza się w przypadku pomiaru grubości elementów w urządzeniach, które są wykorzystywane. Mowa tu przykładowo o rurociągach czy zbiornikach, które w czasie swojego użytkowania mogą być narażone na uszkodzenie.

Nieniszczące metody badań sprawdzają się więc w wielu dziedzinach przemysłu i budownictwa. Mają one wyraźny wpływ na poziom naszego bezpieczeństwa, gdyż dzięki nim mogą być skontrolowane takie elementy, jak tory kolejowe, czy komponenty samolotów. To dzięki takim badaniom zyskujemy pewność ich wysokiej jakości i tego, że możemy bez obaw z nich korzystać. Z całą pewnością tego rodzaju pomiary, chociażby z wykorzystaniem nieinwazyjnych ultradźwięków powinny być wykorzystywane przez wszystkie przedsiębiorstwa, gdyż wpływają na pewność i bezpieczeństwo.

Opracowanie:

P.H.U. Proeuro sp. z o.o.

Gdańsk , Asnyka 9 lok. 1

Podziel się