Materiał Partnera Amortyzatory z gumy. Do czego służą?

Amortyzatory z gumy. Do czego służą?

Guma to jeden z powszechnie wykorzystywanych materiałów w szeroko rozumianym przemyśle. Uniwersalne zastosowanie tego surowca wynika z jego licznych zalet, do których należy przede wszystkim wyjątkowa trwałość. Z tego powodu guma doskonale nadaje się do produkcji amortyzatorów. Czym się charakteryzują te wyroby gumowy i gdzie znajdują zastosowanie?


Czym charakteryzują się amortyzatory z gumy?

Amortyzatory to elementy, które odpowiedzialne są za przechwytywanie energii kinetycznej. Zbyt duża siła mechaniczna mogłaby bowiem zakłócić prawidłowe funkcjonowanie różnego rodzaju mechanizmów. Amortyzatory absorbują tę siłę i sprawiają, że zostaje ona rozproszona, tłumiąc drgania i zapewniając tym samym komfort i bezpieczeństwo użytkowania rozmaitych maszyn i urządzeń. Ze względu na intensywną eksploatację tych elementów, do ich produkcji wykorzystuje się wytrzymałe materiały, czego przykładem jest guma. Mieszanki gumowe pozyskiwane z wysokiej jakości kauczuku odznaczają się wysoką trwałością, elastycznością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz substancje chemiczne. Amortyzatory gumowe mogą mieć różną formę, w zależności od specyfiki mechanizmu, w którym zostaną zainstalowane. Przykładowo w ofercie firmy Larkis znajdziemy wyroby formowe z gum silikonowych, które produkuje się przy użyciu dwóch metod, mianowicie przy pomocy techniki wtryskowej oraz wulkanizacji ciśnieniowej. Dzięki tym technologiom można uzyskać wyroby gumowe o pożądanym kształcie. Oprócz tego dostępne są również płyty i arkusze elastyczne, które wykorzystuje się w charakterze wykładzin amortyzujących.


Zastosowanie amortyzatorów gumowych

Amortyzacyjne właściwości wyrobów gumowych znajdują wiele zastosowań. Najprostszym przykładem są to odboje gumowe, które zabezpieczają drzwi, meble i ściany w naszych domach i biurach. Tego typu produkty gumowe znajdują też zastosowanie na większą skalę, np. w portach, gdzie wspomagają cumowanie statków. Amortyzatory gumowe są jednak wykorzystywane przede wszystkim w różnych gałęziach przemysłu, gdzie zabezpieczają i wspierają pracę maszyn i urządzeń. Redukują drgania i zapobiegają poluzowaniu się części podzespołów, co wiązałoby się z poważnym ryzykiem. Współpracują z układami silnikowymi wszędzie tam, gdzie występują duże wibracje. Znajdują one zastosowanie w branży budowlanej i AGD, a także w przemyśle medycznym oraz w wentylacji i klimatyzacji. Na szczególną uwagę zasługują amortyzatory wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie pozwalają na zachowanie przyczepności kół samochodowych oraz zapobiegają przenoszeniu drgań w trakcie jazdy na nadwozie. Podsumowując, amortyzatory z gumy stanowią gwarancję bezpiecznego i komfortowego użytkowania różnego rodzaju mechanizmów.

Podziel się