Materiał Partnera Akcesoria niezbędne w pracy z maszynami CNC

Akcesoria niezbędne w pracy z maszynami CNC

Główna konstrukcja maszyn CNC nie odbiega od budowy tradycyjnych obrabiarek obsługiwanych ręcznie. Poza tym, że urządzenie obsługiwane jest przez komputer – co wymaga implementacji dodatkowych układów sterujących – obróbka materiału wymaga stosowania akcesoriów i narzędzi, które znamy z pracy z manualnymi frezarkami, wiertarkami itp. Najważniejszym elementem jest zatem narzędzie robocze.

Narzędzia obróbcze maszyn CNC

Obróbka materiałów na maszynie CNC nie byłaby możliwa bez narzędzi roboczych. W przypadku ploterów frezujących i sterowanych numerycznie wiertarek dla branży meblarskiej mówimy o rozmaitych frezach oraz wiertłach. Ze względu na charakter pracy elementów wykonawczych, są one najmocniej narażone na zużycie i wymagają regularnej wymiany.

W ofercie naszego sklepu klienci mogą znaleźć m.in. wiertła spiralne i frezy do pracy w drewnie oraz w metalu. Ponieważ nasza oferta skierowana jest przede wszystkim do klientów z branży meblarskiej i modelarskiej, kładziemy szczególny nacisk na różnorodność frezów pod względem geometrii, a dzięki temu możliwych do uzyskania efektów obróbki – opowiada specjalista z przedsiębiorstwa Sarnox w Zaleszanach.

Akcesoria do maszyn CNC

Przewaga obrabiarek CNC nad maszynami ręcznymi wynika z m.in. z ich precyzji i powtarzalności osiąganych efektów pracy w materiale. Chociaż maszyna nie myli się, w trakcie obróbki może dojść do błędów, jeżeli narzędzie robocze lub materiał nie będą właściwie zamocowane.

Narzędzie skrawające, a więc frez lub wiertło, mocowane jest do maszyny na specjalnym wrzecionie lub elektrowrzecionie. Podczas pracy urządzenia wrzeciono obraca się wraz z narzędziem w bardzo dużym tempie. Aby nie doszło do poluzowania narzędzia na wrzecionie, do mocowania stosuje się zabezpieczenie w postaci tulei zaciskowych.

Podczas gdy problem stabilnego montażu narzędzia na wrzecionie rozwiązuje odpowiednio dopasowana tuleja zaciskowa, stabilizacja obrabianego przedmiotu na stole maszyny jest już dużo trudniejszym zadaniem. Dla przedmiotów o skomplikowanych kształtach zazwyczaj tworzy się specjalne prowadnice. Do ich budowy potrzebne są dodatkowe elementy precyzyjne. Najchętniej wybierane z nich to koła i listwy zębate, które zapewniają największą dokładność pozycjonowania materiału.

Jeśli planujesz rozbudowę warsztatu lub stolarni o maszynę CNC, do jej obsługi będziesz potrzebował również oprogramowania. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup pełnego zestawu prosto od producenta, który zapewnia również szkolenie z obsługi urządzenia, gwarancję i serwis.

Podziel się