Artykuł sponsorowany 4 ciekawostki dotyczące hydrauliki siłowej

4 ciekawostki dotyczące hydrauliki siłowej

Hydraulika siłowa to jedna z kluczowych technologii, jakie są stosowane w przemyśle. System składa się z części, które są ze sobą połączone w zamkniętym układzie. Przekazywanie energii i sterowanie nią odbywa się przy wykorzystaniu cieczy oraz jej przepływu pod ciśnieniem. Rozwiązanie, choć wydaje się nowoczesne, jest niezastąpione i wykorzystywane w przemyśle od wielu lat. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

1. Hydraulika siłowa a fizyka

Do opracowania hydrauliki siłowej wykorzystano wiedzę dotyczącą mechaniki płynów. Możliwości, jakie daje ruch cieczy czy gazów, zaowocowały tym, że stworzono układy, które mogą przekazywać siłę o niewielkiej masie, ale także tej kilkutonowej. Składają się one m.in. z:

  • pompy hydraulicznej i rozdzielaczy,

  • filtrów,

  • silnika oraz zaworów hydraulicznych,

  • złączy, węży, przewodów,

  • zasilaczy i cylindrów hydraulicznych.

Drobne elementy generują ogromną siłę. Traktory czy samoloty nie działałyby równie skutecznie, gdyby nie fizyka, której osiągnięcia umożliwiają obecnie m.in. skuteczne naprawy siłowników.

2. Wszechstronne zastosowanie

Gdyby nie osiągnięcia hydrauliki siłowej, to przemysł nie rozwijałby się tak szybko. Układy opierające się na procesie przepływu cieczy pod ciśnieniem znajdują zastosowanie w samolotach, pojazdach, ciągnikach, energetyce, górnictwie. Ich wydajność, możliwość szybkich napraw i tania eksploatacja sprawiają, że są niezastąpione.

3. Prawo Pascala i samochody

Pascal odkrył, że zwiększenie ciśnienia cieczy w jednym miejscu przez siłę zewnętrzną powoduje jej wzrost w całym układzie. Na przełomie XIX i XX wieku elementy hydrauliczne zaczęły trafiać np. do samochodów, zwiększając ich dostępność. Dzięki temu firmy, jak np. Hydrobor Hydraulika Siłowa, wykonują obecnie serwis maszyn, przywracając im sprawność bez konieczności zakupu nowego sprzętu.

4. Wojna a rozwój technologii

Najpewniej, gdyby nie II Wojna Światowa, hydraulika siłowa nie rozwinęłaby się tak szybko i prężnie. Wówczas wzrosło zapotrzebowanie na obsługę czołgów, elementów samolotów czy ciężkich wież artyleryjskich, które wykorzystywano podczas szturmu oraz działań taktycznych. W tej roli ciecz pod ciśnieniem, a konkretnie olej, sprawdziła się do unoszenia lub obracania nawet wielotonowych elementów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas