Materiał Partnera
Znaczenie prawidłowej utylizacji mebli

Znaczenie prawidłowej utylizacji mebli

Często w ramach remontu domu, mieszkania lub biura rozważamy kupno nowych mebli. Pojawia się wtedy jednak problem: co zrobić ze starymi? Jak się ich pozbyć? Kiedy sprzedaż lub renowacja mebli nie wchodzi w rachubę, powinniśmy je zutylizować. Polskie przepisy stanowią, że meble nie mogą być wyrzucane wraz z innymi odpadami – grożą za to wysokie kary. Powinniśmy zatem skorzystać z usług profesjonalne firmy zajmującej się utylizacją i recyklingiem.

Meble na śmietniku – dlaczego to zakazane?

Meble zaliczane są do odpadów wielkogabarytowych i jako takie nie mogą być – zgodnie z przepisami – wyrzucane wraz z innymi odpadami do tego samego kontenera.

Wynika to między innymi z faktu, że przy produkcji mebli wykorzystuje się często materiały, które pozostawione same sobie mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne – mówi przedstawiciel firmy Ago RecyklingDotyczy to między innymi lakierów do drewna, czy tworzyw sztucznych. Meble powinny przejść odpowiedni proces utylizacji, obejmujący między innymi rozebranie ich na pojedyncze elementy, sortowanie i recykling. W ten sposób ograniczamy zanieczyszczenie środowiska.

Za niestosowanie się do przepisów i usuwanie mebli w nieodpowiedni sposób przewidziane są grzywny w wysokości do 500 złotych

Jak pozbyć się starych mebli?

W dzisiejszych czasach odsprzedanie mebli jest dość trudne – większość z nas decyduje się na sprzęty od producenta, nowe, niezniszczone i objęte gwarancją. Utylizacja jest w większości przypadków jedyną dostępną opcją. Skoro jednak nie możemy pozbyć się mebli na osiedlowym śmietniku, co możemy z nimi zrobić? Pierwszą opcją jest skorzystanie ze zbiórki odpadów wielkogabarytowych, organizowane przez gminę. W wyznaczonym miejscu i czasie możemy wystawić nasze meble, które zostaną następnie odebrane przez opłaconą firmę. Rozwiązanie jest darmowe, jednak ma pewne minusy. Przede wszystkim zbiórki organizowane są co około dwa miesiące – rzadko kiedy możemy sobie pozwolić na czekanie do czasu jej rozpoczęcia. Drugi minus to fakt, że meble na miejsce zbiórki musimy dostarczyć własnymi siłami, co często jest bardzo trudne.

Wywóz mebli przez profesjonalną firmę

Alternatywą, z której często korzystają biura, są usługi firm wyspecjalizowanych w odbiorze i utylizacji odpadów wielkogabarytowych – jedną z takich firm jest Ago Recykling. Wystarczy zadzwonić i umówić termin odbioru mebli – nie musimy sami nosić mebli, praca zostanie wykonana przez pracowników firmy. Nie jesteśmy również ograniczeni terminami ustalanymi przez gminę, możemy wybrać najbardziej dogodny dla nas dzień i godzinę odbioru. Z pomocą firmy Ago Recykling możemy pozbyć się takich sprzętów jak biurka, stoły, stoliki, fotele, kanapy, a także asortymentu specjalistycznego, między innymi mebli gastronomicznych i laboratoryjnych.

Podziel się