Artykuł sponsorowany Zastosowanie materiałów kompozytowych

Zastosowanie materiałów kompozytowych

Materiały kompozytowe powstające z połączenia dwóch lub więcej materiałów, charakteryzują się unikalną lekkością, a także trwałością. Dzięki temu od wielu lat znajdują liczne zastosowania w wielu dziedzinach naszego życia, w tym w przemyśle samochodowym oraz lotniczym. Często znajdziemy je jednak w zdecydowanie mniej oczywistych obszarach. Jakich? Sprawdź! 

Kosmos

O wyjątkowości materiałów kompozytowych świadczy przede wszystkim to, że wykorzystywane są do najtrudniejszych wyzwań, a do nich bez wątpienia należy technologia kosmiczna. Już od 30 lat, są one używane w przestrzeni kosmicznej do tworzenia wsporników, czy innych konstrukcji wymagających niebywałej trwałości. Szlak w tym obszarze przetarły wytwory zbrojone grafitem z osnową wykonaną z żywic epoksydowych, które pozwalały na znaczne ograniczenie masy przedmiotów udających się w podróż komiczną.

Motoryzacja

Kompozyty znalazły też zastosowanie w motoryzacji, gdzie w przypadku podzespołów konieczna jest wysoka odporność na wzmożoną eksploatację, a także na wysokie temperatury. W tym obszarze sprawdzają się więc do tworzenia wałów napędowych, cylindrów, tłoków, korbowodów, a także elementów zawieszenia. W zaawansowanych samochodach sportowych, wchodzą także w skład układów hamulcowych.

Sporty wodne

Żaglówki startujące w wyścigach wodnych, muszą być nie tylko niezwykle trwałe i odporne, ale także lekkie. To zaś wymaga zastosowania najlepszych i najwyższej jakości tworzyw, w tym właśnie produktów kompozytowych. Kompozyty żeglarskie są często wykonywane z wysoce zaawansowanych materiałów takich jak włókno węglowe, dlatego też na polskim rynku jest niewiele firm, które realizują tego typu działalność. Jednym z przedsiębiorstw zajmujących się produkcją takich materiałów, jest Pro Composites z miejscowości Stare Jabłonki, która dostarcza najwyższej jakości materiały kompozytowe.

Architektura i budownictwo

W Polsce wciąż zdecydowanie w mniejszym stopniu korzysta się z materiałów kompozytowych w budownictwie, jednak nie są to zupełnie odosobnione przypadki. Ze względu na właściwości antykorozyjne, sprawdzą się do wykonywania wszelkiego rodzaju zabezpieczeń, na przykład jako kotwy gruntowe, a także jako zbrojenie w betonie. Szacuje się jednak, że udział kompozytów w tej dziedzinie będzie tylko wzrastał, czego powodem są wysokie standardy odnośnie wytrzymałości i lekkości nowoczesnych konstrukcji.

Wszędzie gdzie znaczenie ma solidność oraz wytrzymałość, tam można stosować materiały kompozytowe. Jak pokazują powyższe przykłady, spektrum zastosowań jest niezwykle szerokie i z czasem z pewnością będzie się powiększać.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas