Artykuł sponsorowany Oznaczenia cech przędzy

Oznaczenia cech przędzy

Przędza to poskręcane i zespolone włókna, których używa się m.in. do produkcji tkanin. Powstająca w wyniku ręcznego lub mechanicznego przędzenia, zależnie od zapotrzebowania, może mieć różne cechy. Aby ułatwić wybór i szybko wskazać jej właściwości, firmy zajmujące się hurtową sprzedażą przędzy stosują specjalistyczne oznaczenia cech.


Najważniejsze właściwości przędzy

Obecnie na rynku istnieje duży wybór przędz. W najlepszych hurtowniach można wybrać spomiędzy przędz naturalnych (np. bawełnianych, wełnianych), sztucznych (np. wiskozowych) oraz syntetycznych (np. poliestrowych). Zastanawiając się, jaką przędzę wybrać, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę główne właściwości przędzy. Podstawową kwestią jest surowiec, z którego została wykonana, gdyż to właśnie od niego zależy m.in. czy wykonane z niej ubranie będzie trwałe, delikatne bądź miłe w dotyku.

Kolejną kwestią jest sposób wytwarzania przędzy. Jeśli jest to przędza czesankowa powstająca w procesie czesania, będzie miała równoległe ułożenie i długie włókna. Z kolei np. przędza zgrzebna jest włochata, a jej włókna w dużej mierze są krótkie, dlatego też jest mniej wytrzymała niż przędza czesana. Ponadto, oceniając jakość przędzy, należy wziąć pod uwagę także jej grubość, która wpływa na wytrzymałość przędzy np. odporność na tarcie lub zerwanie. Kolejną właściwością, na którą należy zwrócić uwagę jest liczba skrętów (wpływa na wytrzymałość oraz miękkość przędzy) oraz ich kierunek (wpływa na szwalność przędzy). Wybierając konkretną przędzę warto zwrócić również uwagę na jej sprężystość i stopień nierównomierności.

Najpopularniejsze oznaczenia cech przędzy

Aby dokonać wyboru konkretnej przędzy na podstawie jej oznaczenia należy znać jej właściwości. Do najpopularniejszych oznaczeń zalicza się grubość przędzy. Jeśli przędza tworzona jest z włókien (np. bawełny) to oznacza się ją poprzez Ne (numer angielski) lub Nm (numer metryczny).  Pierwszy z nich (Ne) określa, ile odcinków przędzy o długości 840 jardów po zważeniu da 1 funt. Z kolei Nm określa, ile kilometrów przędzy po zważeniu da 1 kilogram. Co oznacza, że jeśli wybór padnie na przędze bawełniane z oznaczeniem 6 Ne (10 Nm), to taki zapis informuje, że jest dokładnie 6 odcinków o długości 840 jardów i każdy z nich waży dokładnie 1 funt oraz 10 km, które po zważeniu dają 1 kg. Oznaczenie grubości przędz ciągłych (np. poliamid) można opisać także poprzez: Tex (tex), Detex (tex) oraz Denier (den). Każdy z nich określa, ile gram waży konkretna długość przędzy. I tak np.: Tex (tex) – określa, ile gram waży 1 km przędzy, Decitex (tex) – ile gram waży 10 km przędzy oraz Denier (den) – ile gram waży 9 km przędzy.

Oznaczenie grubości w ten sposób obrazuje przykład: 160 dtex (144 den) – 10 km tej przędzy waży 160 gram, a 9 jej km waży 144 gram. Kolejnym oznaczeniem, które widnieje na przędzach jest oznaczenie kierunku skrętu przędzy. Jeśli przędza oznaczona jest jako S oznacza, to skręt prawy, z kolei, jeśli oznaczona jest jako Z oznacza skręt lewy. Kolejnym parametrem oznaczenia jest również liczba skrętów, którą definiuje określona liczba. Jeśli przędza nitkowana jest podwójnie, to określa się najpierw liczbę skrętów pierwszej nitki, a później liczbę skrętów drugiej nitki – liczby rozdzielone są ukośnikiem.  Takie oznaczenia znajdują się w ofertach najlepszych hurtowni przędzy m.in. firmy Rozmaryn-Tex działającej na rynku od 2003 w województwie łódzkim.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas