Materiał Partnera
Idealny kształt detali dzięki odpowiednim metodom obróbki skrawaniem

Idealny kształt detali dzięki odpowiednim metodom obróbki skrawaniem

Obróbka skrawaniem daje możliwość precyzyjnego przygotowania detali w krótkim czasie. Stosowane są specjalistyczne maszyny, które umożliwiają m.in. toczenie czy frezowanie. To najczęściej wybierane metody obróbki skrawaniem – profesjonalne zakłady zajmujące się ich realizacją są w stanie jednak także przygotować elementy w inny sposób. Co zatem dokładnie obejmuje rozbudowana oferta usług w zakresie obróbki skrawaniem?

Toczenie i frezowanie

Do najczęściej wykorzystywanych metod obróbki skrawaniem zalicza się zdecydowanie toczenie i frezowanie. Za pomocą tokarki współpracującej ze sterowaniem komputerowym CNC można wykonać detale o kształcie bryły obrotowej, które zostaną obrobione zgodnie z oczekiwaniami klienta. W ten sposób przygotować można nawet niewielkie elementy, a wysoka powtarzalność dzięki zastosowaniu nowoczesnej tokarki CNC to spory atut takiego rozwiązania. Sprawia on, że toczenie wykorzystywane jest do produkcji detali do wielu różnych branż.

Kolejnym często wybieranym rodzajem obróbki skrawaniem jest frezowanie. Ruch obrotowy wykonywany przez narzędzie umożliwia stworzenie nietypowych rowków, kanałów, uzębień lub powierzchni kształtowych w poszczególnych detalach. Należy jednak pamiętać, że zarówno toczenie, jak i frezowanie, powinno być zrealizowane przez profesjonalny zakład realizujący tego typu usługi. Jednym z nich jest Timrex PPU – firma, która wykonuje w sposób odpowiedni obróbkę skrawaniem CNC. Oprócz wspomnianych już metod wyróżnia się także inne sposoby na uzyskanie pożądanego kształtu i wymiaru elementów. Jakie dokładnie?

Idealna powierzchnia

Obróbka skrawaniem pozwala na uzyskanie odpowiedniej powierzchni przygotowywanych materiałów. Doskonale sprawdza się w tym zakresie metoda charakteryzowana jako szlifowanie. To właśnie za jej pomocą możliwe jest uzyskanie właściwej powierzchni i kształtu konkretnych detali, czyli tym samym wykonania ich w sposób zgodny z zamówieniem klienta. Do obróbki skrawaniem zaliczyć można również wiercenie. Charakterystyczna metoda pozwala na stworzenie otworów w elementach.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn przeznaczonych do takiej obróbki otwory powstają w sposób kontrolowany i gwarantujący brak uszkodzeń na powierzchni detalu, co jest niezwykle ważne i w wielu przypadkach trudne do osiągnięcia. Ofertę renomowanych zakładów zajmujących się obróbką skrawaniem uzupełnia możliwość gwintowania metali. Warto pamiętać, by tego typu prace zlecić wyłącznie odpowiednio przygotowanym zakładom, które będą w stanie wykonać detale precyzyjnie i z wysoką powtarzalnością.

Podziel się