Artykuł sponsorowany W jaki sposób działa winda osobowa?

W jaki sposób działa winda osobowa?

Winda osobowa bardzo ułatwia codzienne życie, zwłaszcza jeżeli mieszkamy na ostatnim piętrze wieżowca, chcemy wnieść ciężkie meble, przewieźć osobę niepełnosprawną na inny poziom budynku lub przetransportować towar w zakładzie przemysłowym. Zastanawialiście się jednak, jak działa taka winda, czyli dźwig elektryczny? Jeżeli nie jesteście pewni, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Jakie elementy posiada winda osobowa?

Pewnie każdy choć raz w życiu widział windę osobową. Jest to urządzenie przeznaczone do transportu osób lub towarów w pionowych ciągach komunikacyjnych. Porusza się wewnątrz szybu, które jest pomieszczeniem służącym do przemieszczania się dźwigu elektrycznego, i zatrzymuje na ustalonych poziomach – piętrach. Każda winda osobowa ma kabinę bądź platformę, która porusza się po pionowych prowadnicach, i porusza się dzięki napędowi liniowemu – jest to rozwiązanie stosowane w dźwigach do przewozu osób – a elementem napędowym jest w tym przypadku wciągarka elektryczna.

Stalowe liny pomagają w przemieszczaniu się kabiny windy z góry na dół i z powrotem. Są one zamocowane do ramy kabiny i oplecione wokół koła linowego, umieszczonego w górnej części szybu i napędzanego przez wciągarkę. Warto wspomnieć, że rowki znajdujące się na obwodzie koła linowego uniemożliwiają ślizganie się liny. Zazwyczaj w maszynowni (zamkniętym pomieszczeniu ulokowanym nad szybem windy) ukryte są: zespół napędowy oraz szafa sterowa, a liny łączą się także z przeciwwagą, która zawieszona jest po drugiej stronie koła linowego.

Co w sytuacji awaryjnej?

Winda osobowa sterowana jest przy pomocy kasety dyspozycji, dzięki której możliwy jest wybór przystanku, a ciężar dźwigu elektrycznego powinien wynosić ok. 40% jego udźwigu. W windzie znajdują się urządzenia zapobiegające swobodnemu spadkowi kabiny w razie awarii. Są nimi: chwytacze oraz ogranicznik prędkości, który wyłącza zespół napędowy. W sytuacji osiągnięcia prędkości granicznej podczas jazdy windy w dół uruchamia chwytacze, które zaciskają się na prowadnicach i zatrzymują kabinę. Warto dodać, że w podszybiu znajdują się zderzaki, mające za zadanie zatrzymać opadającą kabinę lub przeciwwagę na końcu toru jazdy. Wszystko odbywa się z zachowaniem odpowiedniej przestrzeni, gdyby w tym miejscu przebywał właśnie konserwator.

Gdyby zaszła potrzeba skorzystania z serwisu windy osobowej, warto skorzystać usług Paw-Lift – firmy, oferującej zarówno serwis i pogotowie dźwigowe, jak i konserwację, modernizację, pomiary elektryczne oraz doradztwo w zakresie montażu nowych urządzeń dźwigowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas