Artykuł sponsorowany Zamiana mieszkania na inne z pomocą firmy Dobre Nieruchomości

Zamiana mieszkania na inne z pomocą firmy Dobre Nieruchomości

Twoje dzieci wyfrunęły z rodzinnego gniazda i nagle czteropokojowe mieszkanie stało się zbyt duże jak na potrzeby dwuosobowej rodziny i psa? A może wręcz przeciwnie – spodziewasz się dziecka i przeraża Cię wizja wychowywania go w kawalerce? Może warto pomyśleć nad zamianą mieszkania na inne? Jakie korzyści z tego płyną? Wytłumaczy agent nieruchomości z firmy Dobre Nieruchomości w Bydgoszczy.

Jakie mieszkanie można zamienić na inne?

Życie pisze różne scenariusze - liczebność rodziny zmienia się na przestrzeni lat, podobnie jak potrzeby mieszkaniowe jej członków. Kiedy przymierzamy się do wyprowadzki, zwykle mamy na myśli zakup nowej nieruchomości, zapominając o tym, że polskie prawo dopuszcza również zamianę dotychczas zajmowanego lokalu na inny. Zamianie podlegają mieszkania własnościowe, spółdzielcze oraz komunalne.

W pierwszych dwóch przypadkach własność lokalu zostaje przeniesiona na inną osobę pod warunkiem, że ta sama osoba przeniesie własność swojej nieruchomości na nas. Do transakcji dochodzi w obecności notariusza, który czuwa, by zamiana mieszkań odbyła się z woli obu stron i zgodnie z obowiązującym prawem.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku mieszkań komunalnych. Te bowiem można wymienić tylko na inny lokal komunalny. Cała trudność polega na znalezieniu osoby chętnej do takiej zamiany i uzyskaniu pisemnej zgody gminy na podobną reorganizację. Firma Dobre Nieruchomości ma duże doświadczenie w obsłudze spraw związanych z zamianą mieszkań. Z jej pomocą przeprowadzka na pewno zakończy się sukcesem.

Zalety zamiany mieszkania na inne

Największą korzyścią z zamiany nieruchomości na inną jest szybkość transakcji i znacznie mniejsza ilość formalności niż te, które trzeba załatwić w procesie kupna-sprzedaży nieruchomości. Szczegóły zamiany lokali ustalane są między stronami, a jeśli jedna nieruchomość ma większą wartość rynkową niż druga, jedna ze stron obliguje się do uiszczenia stosowanej dopłaty. Zamiany nieruchomości warto dokonać również ze względów podatkowych.

Jeżeli do transakcji dochodzi w obrębie najbliższej rodziny (rodzice-dzieci, dziadkowie-wnuki), strony są zwolnione z podatku PCC. W przypadku wymiany mieszkań spółdzielczych i własnościowych przez osoby ze sobą niespokrewnione, wysokość podatku PCC wynosi 2% od różnicy między wartością rynkową obu nieruchomości. Wymiana mieszkań niesie za sobą oczywiste korzyści osobiste takie jak np. wzrost jakości życia, obniżenie kosztów utrzymania nieruchomości (dotyczy osób, które zamieniły lokal na mniejszy) czy poprawa rodzinnych relacji.

Biuro Dobre Nieruchomości doskonale zdaje sobie sprawę z wszystkich tych zalet, dlatego gorąco zachęca swoich klientów do wymiany mieszkań. To o wiele prostsze niż sprzedaż własnej nieruchomości, a potem poszukiwanie i zakup innej. Agenci ze wspomnianej wyżej znajdą skłonną do wymiany osobę z mieszkaniem odpowiadającym oczekiwaniom klienta poszukującego. Pomogą również w załatwieniu wszystkich formalności i zadbają o bezpieczeństwo transakcji. Zapraszamy do skorzystania z usług biura Dobre Nieruchomości!

Opracowanie:

Dobre Nieruchomości Górniak Grażyna

Bydgoszcz , Królowej Jadwigi 18 lok. 208

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter