Materiał Partnera Pora na własny azyl

Pora na własny azyl

W życiu następuje moment, kiedy decydujemy się na zmianę miejsca zamieszkania, na własne mieszkanie lub dom. Nie jest to takie proste, czeka nas długa droga biurokracji. Zakup domu lub mieszkania to także kredyt, z pensji trudno uzbierać taką sumę pieniędzy. Trzeba też wziąć pod uwagę, że jest to zakup raczej na całe życie, dlatego powinno mieć odpowiednią wielkość i lokalizację.

Pomocna dłoń

Jeśli nie masz czasu na przeglądanie ogłoszeń, masz też obawy przed samodzielną decyzją najlepiej skorzystaj z pomocy agencji nieruchomości. Wyszuka ona ciekawe oferty i pomoże przy załatwianiu formalności. I choć wiadomo, że to dodatkowe koszty, warto tę opcję przemyśleć.

Jeśli jednak będziesz samodzielnie działać, przygotuj się na męczące przeżycia.

O czym warto wiedzieć

Nie ma jednak powodów do paniki. Wielu już to przeszło.

 • Nie daj się ponieść emocjom. Powodują, że większość kupujących zbyt wcześnie decyduje się sfinalizować transakcję. Bardzo często ludzie oglądają tylko kilka miejsc i zakochują się w jednym z pierwszych domów, który później kupują. Pośpiech sprawia, że można przegapić inne domy, które mogą być bardziej odpowiednie dla potrzeb lub portfela,
 • Krokiem poprzedzającym wybór mieszkania, powinno być oszacowanie budżetu i swoich możliwości finansowych. Weź pod uwagę wielkość własnych środków oraz finansowanie kredytem. Jeśli planujesz pożyczyć pieniądze od banku – na tym etapie powinieneś sprawdzić swoją zdolność kredytową i dopiero rozpocząć poszukiwania mieszkania skrojonego nie tylko na miarę swoich marzeń, ale także możliwości.
 • Przed kupnem domu lub mieszkania warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie jego stanu prawnego. Pozwoli nam to uniknąć ewentualnych nieprzyjemności i kłopotów. Koniecznie sprawdź:
 1. Księgę wieczystą,
 2. Dokumenty związane z budową domu lub mieszkania - pozwolenie na budowę, projekt budowlany, dziennik budowy, protokół odbioru nieruchomości,
 3. Umowy z firmami, które dostarczają media do naszej przyszłej nieruchomości,
 4. Rachunki potwierdzające, że sprzedający nie zalega z podatkiem od nieruchomości, podatkiem dochodowym, podatkiem od spadków i darowizn,
 • Nie zapominaj także o kosztach dodatkowych związanych z zakupem mieszkania. Weź pod uwagę taksę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych, czy chociażby prowizję pośrednika, jeśli z usług takiego korzystasz.
 • Odwiedzenie nieruchomości zdaje się kolejnym żmudnym krokiem na często długiej i męczącej drodze, jaką jest proces kupna, ale zdecydowanie warto się wysilić,
 • Dużym błędem jest zakochiwanie się w domu, bez zwrócenia uwagi na miejsce, w którym jest usytuowany i na to kto mieszka w okolicy. Warto poznać swoich sąsiadów.
 • Pamiętaj o podpisaniu umowy przedwstępnej, zwłaszcza kiedy czekasz na kredyt. Bank w niektórych przypadkach będzie tego wymagał.
 • Nie zapominaj o podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Następnie musisz złożyć w sądzie wniosek o wpis do księgi wieczystej oraz opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas