Materiał Partnera O czym należy pamiętać, by bezpiecznie wynająć mieszkanie?

O czym należy pamiętać, by bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Posiadanie własnego mieszkania z przeznaczeniem na wynajem jest świetną inwestycją, która może znacznie wzbogacić nasz budżet. Nie mniej jednak, aby nie mieć żadnych kłopotów z najemcą, warto wcześniej pomyśleć o kilku ważnych zasadach, aby spokojnie rozstać się z najemcą i zadbać o swoje własne sprawy. Co koniecznie należy sprawdzić? Czego nie można pominąć?

O co należy zadbać przed wynajęciem mieszkania?

Przede wszystkim warto sprawdzić, z kim mamy do czynienia. Warto zweryfikować najemcę. Możemy również poprosić o informację z Biura Informacji Kredytowej o zaświadczenie, w którym dowiemy się czy dana osoba nie ma długów, zaciągniętych kredytów, oraz czy jest osobą rzetelnie wywiązującą się z płatności. Oczywiście, możemy też delikatnie wypytać najemcę o jego status materialny, oraz sytuację życiową, w której się znajduje. Nie przesadzajmy jednak z tymi pytaniami, gdyż nie musimy wiedzieć wszystkiego o naszym najemcy i zbyt szczegółowe detale dotyczące życia nie są nam potrzebne. Jeżeli zaakceptujemy najemcę, kluczowym momentem jest spisanie umowy najmu. Należy w niej zaznaczyć czas wynajmowania mieszkania, wysokość oraz termin opłaty czynszu. Dodatkowo, koniecznie należy zawrzeć informacje, co do opłaty za rachunki, kto za nie płaci. Dobrą praktyką jest również przygotowanie protokołu zdawczo – odbiorczego, w którym bardzo jasno i dokładnie opisuje się stan mieszkania, mebli, sprzętów, jak również dotychczasowe zużycie instalacji. Wszystko po to, aby później nie mieć problemów przy ostatecznych rozliczeniach podczas zakończenie wynajmu. Warto dołączyć do protokołu fotografie i opisy. Warto zabezpieczyć się pobraniem kaucji.

Biuro zarządzające nieruchomościami

Jeżeli obawiamy się wyżej wymienionych formalności, warto skorzystać z doświadczonego i profesjonalnego biura zarządzającego nieruchomościami, takim, jak Porto Zarządca nieruchomościami, które poza pośredniczeniem w kupnie i sprzedaży mieszkań, pomaga także w wynajmie nieruchomości. Kontakt z wyspecjalizowanym pracownikiem agencji nieruchomości zaowocuje dokładnymi i rzetelnymi informacjami, odpowiednimi umowami i wszelkimi aspektami prawnymi. Ponadto, przygotowując ofertę wynajmu możemy sprecyzować, kogo życzylibyśmy sobie, jako najemcę w naszym mieszkaniu, dzięki czemu agenci nieruchomości przygotują odpowiednią ofertę, równocześnie weryfikując na wstępie danego najemcę pod względem jego wiarygodności. Jeżeli chcemy uniknąć stresu związanego z szukaniem najemcy i załatwiania wszelkich formalności, warto zadbać o dobrą agencję zarządzającą nieruchomościami.

Opracowanie:

Porto Zarządca nieruchomościami

Łódź , Piotrkowska 66 lok. 7

Podziel się