Artykuł sponsorowany Kiedy należy dokonać wyceny nieruchomości?

Kiedy należy dokonać wyceny nieruchomości?

Zawsze, gdy chcemy sprzedać nieruchomość, musimy określić jej wartość. Można zrobić to samodzielnie, jednak w wielu sytuacjach niezbędne jest skorzystanie z usług profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego. Warto skorzystać z jego usług również wtedy, gdy nie wymaga tego prawo – ułatwi to rzetelne ustalenie ceny. W jakich sytuacjach wycena rzeczoznawcy jest konieczna?

Czym jest wycena nieruchomości?

Pojęcie wyceny nieruchomości reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z nią, wycena polega na określeniu rynkowej wartości nieruchomości, której dokonuje rzeczoznawca majątkowy. Kwota ta jest najbardziej możliwą do uzyskania ceną za sprzedaż danej nieruchomości. Cały proces przygotowywania wyceny obejmuje oszacowanie zarówno wartości rynkowej domu czy mieszkania, jak i odtworzeniowej oraz katastralnej.

Wycena przed zakupem nieruchomości na kredyt

Chcąc nabyć nieruchomość na kredyt hipoteczny, należy uzyskać jej wycenę od rzeczoznawcy. Jest to konieczne do określenia zdolności kredytowej, a żeby bank mógł ją ocenić, potrzebna jest między innymi wartość kupowanego mieszkania czy domu. Trzeba pamiętać, że profesjonalnej wyceny może dokonać jedynie uprawniony rzeczoznawca.

Wycena na rzecz ubezpieczenie nieruchomości

Wycenę należy sporządzić w zasadzie zawsze, gdy dochodzi to transakcji kupna-sprzedaży. Często nie jest konieczne korzystanie z usług rzeczoznawcy, jednak w sytuacji, gdy właściciel chce ubezpieczyć nieruchomość, jest to niezbędne. Większość firm ubezpieczeniowych wymaga okazania operatu szacunkowego, czyli dokumentu potwierdzającego wartość domu czy mieszkania. Jak tłumaczy rzeczoznawca Paulina Brączkowska – na jej podstawie ubezpieczyciel wyliczy kwotę ubezpieczenia oraz składek.

Kiedy jeszcze potrzebna jest wycena dokonana przez rzeczoznawcę?

Dokonanie rzetelnej wyceny wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę jest wymagane, gdy dana nieruchomość jest przedmiotem procedur sądowych. Przykładem może być postępowanie spadkowe lub podział majątku.

Podobnie w sytuacji, gdy nieruchomość została wywłaszczona, ponieważ znajdowała się na terenie przeznaczonym pod budowę drogi. Wycena jest potrzebna po to, aby możliwe było wyliczenie odszkodowania należnego z tego tytułu.

Wycenę warto zlecić, jeśli chcemy wynająć mieszkanie i musimy ustalić kwotę miesięcznego czynszu. Aby stawka była odpowiednia do wartości lokalu, jej oceną powinien zająć się profesjonalista. Wycena rzeczoznawcy jest przydatna także do określenia wysokości podatków, jakie należy zapłacić za daną nieruchomość.

Opracowanie:

Wycena Nieruchomości Paulina Brączkowska

Warszawa , Mariana Wyrzykowskiego 5A lok. 35

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas