Artykuł sponsorowany Jak dobrać powierzchnię domu do swoich potrzeb?

Jak dobrać powierzchnię domu do swoich potrzeb?

Powierzchnia domu jest czynnikiem decydującym o komforcie mieszkańców. Przede wszystkim dom nie może być ani za duży, ani za mały. O ile w pierwszym przypadku problematyczne może być jedynie urządzenie funkcjonalnej przestrzeni, to zbyt duży metraż oznacza wyższe koszty utrzymania. Dom budujemy na długie lata, a więc wybierając projekt, warto przewidzieć zmiany, jakie mogą nastąpić w przyszłości.

Jak oszacować optymalną wielkość domu?

Dobry projekt domu powinien być podzielony na strefy dzienną, nocną, komunikacyjną oraz gospodarczą. Poszczególne strefy muszą być rozmieszczone w sposób logiczny w bryle budynku, tak aby zapewnić możliwość wspólnego spędzania czasu oraz intymne miejsce do odpoczynku. Na samym początku należy zatem określić ilość potrzebnych pokoi, łazienek i garderób oraz orientacyjną wielkość strefy dziennej.

Aby dobrze oszacować potrzebną powierzchnię domu, można posłużyć się statystycznym metrażem pomieszczeń, który zwykle wystarcza do komfortowego życia. A zatem średnia wielkość pokojów nie powinna być mniejsza niż 12 m2, przy czym największym z pomieszczeń powinna być sypialnia małżeńska. Na łazienkę główną warto przeznaczyć około 7 m2, a na ubikację wystarczy 3 m2.

Optymalna wielkość kuchni to 10 m2, a wygodny salon z jadalnią nie powinien być mniejszy niż 30 m2. W domu warto także zaplanować garderobę, spiżarnię, pomieszczenie gospodarcze i pralnię — każde o powierzchni 4 m2. Do tego dochodzi dodatkowy pokój o wielkości około 10 m2 pełniący funkcję gabinetu. Po zsumowaniu wielkości wszystkich pomieszczeń należy dodać około 15% ogólnej wielkości budynku na komunikacje, czyli korytarze i wiatrołap.

Powierzchnia domu a komfort mieszkańców

Podczas szacunków warto mieć na uwadze fakt, że im większa powierzchnia domu, tym droższa jest budowa. W razie wątpliwości można skonsultować się z ekspertami, na przykład z łódzkim biurem nieruchomości Sempre. Optymalną powierzchnię domu warto określić nie tylko wtedy, gdy przymierzamy się do jego budowy, ale również wtedy, kiedy planujemy zakup nieruchomości. Mając już wiedzę co do swoich potrzeb, można dokonać wyceny domu w Łodzi u pośrednika, co pozwoli zrewidować nieco plany.

Właściwie dobrany metraż to gwarancja komfortu mieszkańców i braku ciasnoty. Niemniej jednak powierzchnia domu często zależna jest od zasobności portfela i priorytetów. Jeśli najważniejszym czynnikiem jest zakup nieruchomości w centrum miasta, to konieczne może być ograniczenie swoich wymagań co do wielkości mieszkania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas