Materiał Partnera Jak dobrać pojemniki i częstotliwość odbioru odpadów dla nieruchomości niezamieszkałych

Jak dobrać pojemniki i częstotliwość odbioru odpadów dla nieruchomości niezamieszkałych

W odpowiedzi na niekorzystną w praktyce nowelizację ustawy o zarządzaniu odpadami z 1 lipca 2019 r. M. St. Warszawa uchwaliło przepisy przeciwdziałające przepłacaniu za odbiór śmieci przez zwykłych mieszkańców. Zgodnie z tą nowelizacją właściciele nieruchomości niezamieszkałych od 1 sierpnia 2020 r. muszą samodzielnie podpisać umowę z firmą świadczącą usługi gospodarowania odpadami. Jak ustalić warunki odbierania odpadów?

Dlaczego m. st. Warszawa uchwaliło nowe przepisy dot. wywozu odpadów?

Ekspert z firmy świadczącej usługi odbioru odpadów Lekaro mówi: W wyniku nowelizacji przepisów z 1 lipca 2019 r. koszty za obieranie odpadów miały w całości ponosić gminy. Zostały one zobowiązane do finansowania systemu zarządzania odpadami z wpłat mieszkańców.

Obecne przepisy doprowadziły do sytuacji, w której zwykli mieszkańcy płacili za odpady wyprodukowane przez usługodawców, których siedziby mieściły się na terenie gminy. Mowa o sklepach, galeriach handlowych, szkołach, instytucjach, urzędach itp.  Koszty odbioru odpadów z tych obiektów był rozkładany po równo na mieszkańców, a przepisy blokowały zmiany w tym zakresie. M. St. Warszawa, a także wiele innych samorządów, znalazło rozwiązanie tej sytuacji – wyłączenie nieruchomości niezamieszkałych z miejskiego systemu zarządzania odpadami.

Uchwała zdecydowanie przyniesie ulgę finansową mieszkańcom gmin, bo odbiór odpadów w związku z niskim odsetkiem segregacji i tak już dużo kosztuje. Przed Tobą ważna decyzja, dlatego podpowiadamy, jak przejść na nowy system bezboleśnie?

Nieruchomości niezamieszkałe – jak dobrać pojemniki i częstotliwość odbioru odpadów po zmianach?

W ramach uchwały zgodnie z którą z nieruchomości niezamieszkałych odpady odbierać będzie musiała firma prywatna, wraz z końcem lipca z tychże nieruchomości zostaną odebrane pojemniki na śmieci. Aby uniknąć chaosu związanego ze zmianą, możesz podpisać umowę z firmą, która działa również w ramach umowy z miastem, np. Lekaro. Pojemniki zostaną na swoim miejscu, co sprawi, że nawet nie odczujesz zmian.

Firma Lekaro wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników nieruchomości niezamieszkałych, oferując możliwość pozostawienia liczby pojemników i częstotliwości odbioru na dawnych zasadach, ale też proponuje elastyczne dostosowanie zasad odbioru do potrzeb. Istotne jest to, że pobiera opłatę tylko za odebrane śmieci, nie ponosisz więc kosztów wynajmu pojemników.

W swojej ofercie mają pojemniki o różnej pojemności. Przykładowo najmniejsze są pojemniki dwukołowe, które pomieszczą 0,12 m³, największe natomiast to kontenery o pojemności na 10 m³. Nie musisz wybierać pojemników wszystkich frakcji, jeśli w Twojej nieruchomości nie powstaje dany rodzaj odpadu. Lekaro odpady odbiera 6 razy w tygodniu, ale możesz wybrać mniejszą częstotliwość, nawet do 1 w miesiącu.

Aby właściwie dobrać liczbę i rodzaj pojemników oraz częstotliwość odbioru zastanów się, w jakim stopniu obecny system jest komfortowy i na tej podstawie określ, co byś zmienił. Lekaro udostępnia na swojej stronie nr telefonu, pod którym można wstępnie ustalić warunki z konsultantem.

Podziel się