Artykuł sponsorowany Szkolenia z Odimiennej Metody Nauki Czytania w ośrodku SUPERNAUCZYCIEL

Szkolenia z Odimiennej Metody Nauki Czytania w ośrodku SUPERNAUCZYCIEL

Podstawą efektywnej edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej są dzisiaj innowacyjne programy nauczania, a także ulepszona funkcja nauczyciela, który powinien być zarówno mentorem, jak i przyjacielem oraz pomocnikiem dzieci.  O tym mówią szkoleniowy z Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli SUPERNAUCZYCIEL, gdzie pracownicy szkół, przedszkoli, domów dziecka oraz świetlic środowiskowych kierowani są na stacjonarne i internetowe warsztaty pełne praktycznych wskazówek. Przykładem takiego szkolenia jest to dotyczące Odimiennej Metody Nauki Czytania. Czym ona jest i kiedy warto ją stosować?

Czym jest Odimienna Metoda Nauki Czytania?

Odimienna Metoda Nauki Czytania wg. Ireny Majchrzak została opracowana na początku  lat 80. XX wieku. Dopiero teraz pedagodzy, psychologowie dziecięcy, a także lekarze dostrzegli olbrzymi potencjał w niej drzemiący. Jej koncepcja mówi bowiem o tym, iż rozumienie słowa wyprzedza umiejętność jego odczytania. Liczy się zatem nie sam zapis, ale jego sens. Dziecko nabywa umiejętność czytania dzięki swojemu wzrokowi oraz umysłowi, a także dzięki zagłębianiu się w świat pisma jako w świat znaczeń, a nie poszczególnych literek.

Ważna jest też idea globalnego czytania własnego imienia, gdzie dziecko otrzymuje swoje własne słowo. Jest to charakterystyczna kombinacja liter imienia. To ono ma przypisany sens, na którym należy się skupić. Pomaga to w dalszym poznawaniu przez dziecko relacji liter i głosek. O tym, jak skutecznie przeprowadzić zatem wychowanka przez wszystkie etapy Odimiennej Metody Nauki Czytania opowiadają podczas szkoleń specjaliści z Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli SUPERNAUCZYCIEL. Metoda ta podzielona jest na kilka następujących po sobie etapów –  1: inicjacja; 2: ściana pełna liter; 3: nazywanie świata; 4: pierwsze lektury – które należy wdrażać z rozsądkiem.

Szkolenie z Odimiennej Metody Nauki Czytania

Jako, iż przy Odimiennej Metodzie Nauki Czytania bardzo ważną rolę odgrywa nauczyciel, ośrodek SUPERNAUCZYCIEL przygotował kilkugodzinne szkolenie nastawione zarówno na przekazanie wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Na warsztaty zapraszani są zarówno nauczyciele edukacji przedszkolnej, jak i wczesnoszkolnej. Dzięki szkoleniu uzyskają oni niezbędną wiedzę, która pozwoli im stosować Odimienną Metodę Nauki Czytania w pracy ze swoimi wychowankami. Program dla kilkunastoosobowych grup podzielony jest na kilka modułów. Oto i one: 

  1. Na czym polega odimienna metoda nauki czytania?
  2. Co jest najważniejsze w nauce czytania?
  3. Inicjacja – pierwszy krok wtajemniczenia w sztukę czytania.
  4. Ściana pełna liter – stymulacja procesów intelektualnych.
  5. Demonstracja alfabetu. Ćwiczenia.
  6. Targ liter. Litery składające się na imię dziecka. Ćwiczenia.
  7. Nazywanie świata. Ćwiczenia.
  8. Podsumowanie. Wymiana poglądów i doświadczeń między uczestnikami.

Kiedy warto stosować Odimienną Metodę Nauki Czytania?

Nauczyciele, którzy przejdą kurs w ośrodku NODN SUPERNAUCZYCIEL, będą mogli wykorzystywać swoje umiejętności w pracy z różnymi dziećmi. Odimienna Metoda Nauki Czytania nie tylko świetnie sprawdza się bowiem w przedszkolach i szkołach, ale także przy indywidualnych zajęciach z pociechami, które mają problem z koncentracją, zapamiętywaniem czy przyswajaniem wiedzy. 

Odimienna Metoda Nauki Czytania pomocna jest w pracy z dziećmi z niedosłuchem, afazją, zespołem Aspergera, a także z maluchami z różnymi zaburzeniami spektrum autyzmu. Chętnie wykorzystują ją również logopedzi czy nauczyciele angielskiego w przedszkolach. 

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter