Materiał Partnera Kurs prawa jazdy – jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy?

Kurs prawa jazdy – jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy?

Kurs prawa jazdy czeka większość dorastających osób ze względu na praktyczne potrzeby używania pojazdów w życiu codziennym, jak i pasję i zainteresowanie ludzi w tym kierunku. Prowadzenie pojazdu wymaga pozwolenia w formie prawa jazdy, którego uzyskanie polega na ukończeniu specjalnego kursu oraz zdaniu państwowego egzaminu. Aby tego dokonać skutecznie, trzeba być profesjonalnie przygotowanym przez szkołę nauki jazdy. Jak ją wybrać?

Zacznijmy od tego, że nie każdy może prowadzić szkołę nauki jazdy. Aby ją otworzyć, musi okazać się odpowiednimi umiejętnościami, zapleczem technicznym oraz uzyskać specjalne pozwolenie z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, potwierdzone ukończonym szkoleniem i certyfikatem. Dlatego też zaczynamy od sprawdzenia tego parametru.

Szkoła nauki jazdy powinna mieć pozytywne opinie w społeczeństwie.

Warto popytać wśród młodzieży, licznie kończącej takie kursy co do wrażeń i skuteczności szkolenia kierowców. Prowadzący ośrodek szkolenia kierowców powinni cechować się:

  • Wysokimi umiejętnościami dydaktycznymi
  • Mieć dobry kontakt z kursantem,
  • Zrozumiale i cierpliwie przekazywać wiedzę
  • Mieć duży poziom empatii do tempa przyswajania umiejętności praktycznych przez kursanta
  • Nie pozostawiać kursanta na placu manewrowym, aby nie dopuścić do wypracowania złych nawyków.

Poza wymienionymi cechami idealnie byłoby, gdyby dodatkowo motoryzacja była pasją prowadzących szkołę nauki jazdy tak jak jest to w przypadku Ośrodka Szkolenia Kierowców R.J Nowak.

Szkoła nauki jazdy powinna posiadać szeroki park pojazdów do nauki

Zaplecze techniczne powinno być zgodne z zakresem oferowanych kursów. Powinien mieć do dyspozycji:

  • samochody osobowe,
  • motocykle,
  • auta ciężarowe,
  • autobusy
  • przyczepy itp.

Tabor powinien być młody, sprawny i estetyczny. Wszystko powinno działać bez zarzutu, tak jak w autach egzaminacyjnych. Dobrą opcją jest możliwość wypróbowania kilku rodzaju pojazdów przez kursanta, głównie ze względu na ich gabaryty i widoczność z miejsca kierowcy.

Dobra szkoła nauki jazdy ma swój plac manewrowy na wyłączność

Dostęp do placu manewrowego powinien być bez ograniczeń, a sam plac powinien być w nienagannym stanie, z jasno oznaczonymi punktami granicznymi. Dobra szkoła nauki jazdy zna specyfikę ośrodka egzaminacyjnego i jego placu manewrowego. Instruktor powinien podpowiedzieć, jakie są pułapki przy manewrach bądź miejsca charakterystyczne, pozwalające na ocenę np. odległości w lusterkach. Także przećwiczone w trakcie kursu sytuacje powinny w miarę możliwości odzwierciedlać przebieg egzaminu praktycznego.

Zajęcia teoretyczne, prowadzone w szkole powinny polegać nie tylko na ćwiczeniach egzaminacyjnych na komputerach i czytaniu teorii. W renomowanej szkole powinny odbyć się zarówno zajęcia w formie wykładów, jak i w postaci zajęć indywidualnych z kursantami z możliwością zadawania pytań. Celem zajęć bezpośrednich z instruktorem jest wyjaśnienie wszelkich wątpliwości co do zasadności stosowania przepisów regulujących zasady ruchu drogowego.

Podziel się