Artykuł sponsorowany Które produkty spożywcze są najczęściej fałszowane? Zapytaliśmy eksperta z firmy Lemco Partner

Które produkty spożywcze są najczęściej fałszowane? Zapytaliśmy eksperta z firmy Lemco Partner

Jako konsumenci przyzwyczailiśmy się już, że na rynku obecne są podróbki markowych ubrań, perfum czy kosmetyków. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że fałszerstwom podlegają także produkty spożywcze. Magdalena Ledwoń, znana trenerka BRCGS i właścicielka firmy Lemco Partner, na co dzień bada zjawisko Food Fraud i prowadzi szkolenia z oceny narażania żywności na zafałszowanie. Jakie produkty spożywcze fałszowane są najczęściej?

Na czym polega fałszowanie żywności?

Zjawisko Food Fraud polega na umyślnym zastępowaniu lub fałszowaniu surowców służących do produkcji żywności. Zwykle są to surowce tańsze i gorszej jakości, co pozwala producentowi obniżyć koszty produkcyjne i zwiększyć konkurencyjność cenową swoich wyrobów. Fałszowanie żywności to działanie każdorazowo wymierzone w dobro konsumenta. Płaci on za produkt o celowo zubożonym składzie chemicznym, właściwościach odżywczych i organoleptycznych. Nierzadko są to wyroby wręcz szkodliwe dla zdrowia.

Jakie produkty spożywcze najczęściej podlegają zafałszowaniu?

Zdecydowanie najczęściej podrabiane są produkty spożywcze wysokiej jakości pochodzące od renomowanych producentów oraz towary luksusowe. Jak tłumaczy specjalistka z firmy Lemco Partner:

„Fałszowanie żywności to zjawisko powszechne w przemyśle wędliniarskim, serowym, mleczarskim i owocowym. Podrabia się również miody, oleje roślinne oraz drogie alkohole. Z racji tego, że technik fałszowania żywności jest coraz więcej i są one coraz trudniejsze do wykrycia, konieczna jest ocena autentyczności żywności w oparciu o techniki chromatograficzne, izotopowe, enzymatyczne, a nawet genetyczne”.

Czego można dowiedzieć się na szkoleniach z oceny narażania żywności na zafałszowanie?

Podczas szkoleń z oceny narażania żywności na zafałszowanie, które są organizowane przez firmę Lemco Partner, słuchacze poznają historię fałszowania żywności (która sięga czasów starożytnych!) oraz metody wykrywania i walki z tego typu fałszerstwami. Poznają również przyczyny, dla których żywności nie opłaca się fałszować. Grozi to nie tylko poważnym kryzysem wizerunkowym firmy, ale też sankcjami prawnymi. Każdy producent wyrobów spożywczych powinien dążyć do tego, by były one pełnowartościowe i bezpieczne dla konsumentów.

Metody optymalizacji produkcji spożywczej można zgłębić na akredytowanych szkoleniach BRCGS „Ocena podatności i oszustwa żywnościowe”. Zdobycie certyfikatu BRCGS niesie za sobą wiele korzyści, takich jak przede wszystkim poznanie metod prowadzenia oceny narażenia, umocnienie pozycji firmy na rynku i zdobycie zaufania klientów poprzez zagwarantowanie im produktów najwyższej jakości. Jak to zrobić? Wystarczy zapisać się na indywidualne szkolenie przeprowadzone przez akredytowanego trenera BRCGS -Magdalenę Ledwoń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas