Artykuł sponsorowany Jakim badaniom muszą poddać się osoby pracujące na statku?

Jakim badaniom muszą poddać się osoby pracujące na statku?

Na całym świecie na wszystkich statkach handlowych obowiązują identyczne zasady bezpieczeństwa i wydawania świadectw zdrowia. Takie świadectwo musi wydać lekarz, który jest zatwierdzony przez Urząd Morski. Aby osoba pracująca na statku mogła uzyskać świadectwo zdrowia, wcześniej musi przejść badania medyczne. Ten obowiązek nie dotyczy jedynie osób, które są pracownikami tymczasowymi. O jakich konkretnie badaniach mowa?

Jakie są podstawowe badania dla pracowników statków?

Standardowe badania medyczne dla osób pracujących na statku obejmują przede wszystkim badanie krwi i moczu, prześwietlenie płuc oraz ogólne sprawdzenie stanu zdrowia. Badania w kierunku pracy na statku oferuje m.in. Fundacja Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska z Gdańska. Oprócz wspomnianych badań pracownicy statku muszą liczyć się z badaniami stanu uzębienia, a także testami wysiłkowymi. Tego typu badaniom muszą poddać się osoby mające problemy z układem krążenia. To oczywiście niejedyne badania lekarskie, jakie muszą wykonać osoby pracujące na statku, jeśli chcą otrzymać świadectwo zdrowia.

Badania alkoholowe i narkotykowe

W celu zapewnienia bezpieczeństwa załogi i statku oraz zagwarantowania, by wszelkie czynności na statku były przeprowadzane odpowiedzialnie i prawidłowo, każdy pracownik musi przejść przez badania alkoholowe oraz narkotykowe. Wynikają one z faktu, że na niektórych statkach wprowadzona została antyalkoholowa i antynarkotykowa polityka. Zabrania ona wnoszenia alkoholu i narkotyków na statek i ich spożywania. W związku z tym pracownicy będący na urlopie lub w porcie poddawani są testom na obecność powyższych substancji. Zwykle wyniki określane są na podstawie składu moczu. Test na sprawdzenie obecności alkoholu pozwala wykazać, czy dana osoba spożywała alkohol w dniach poprzedzających jego wykonanie. Z kolei test narkotykowy umożliwia wykrycie, czy pracownik statku brał narkotyki w ciągu nawet 3 miesięcy przed wykonaniem badania.

Test na daltonizm

Marynarze muszą liczyć się z jeszcze jednym badaniem. Mowa tu o teście na daltonizm. Takie badanie pozwala stwierdzić, czy pracownik statku rozpoznaje kolory oraz w jakim stopniu ta umiejętność jest upośledzona (jeśli występuje). Statki zazwyczaj palą czerwone światła na lewej burcie oraz zielone na prawej. Ustawienie świateł pozwala nawigatorowi stwierdzić, w jakim kierunku porusza się dany statek. Oczywiście chodzi tu o rejsy nocne. Rozpoznawanie kolorów jest równie ważne w dziale maszynowym, ponieważ tam używa się rozmaitych kolorów do oznaczania rurociągów oraz zaworów. Barwą niebieską oznaczane są kolory rurociągów, którymi płynie słodka woda, natomiast czerwoną oznacza się linię przeciwpożarową.

Pracownicy statków, którzy zajmują się elektrycznością, także muszą przejść test na daltonizm, ponieważ wspomniany wcześniej system kodowania kolorów stosowany jest też do oznaczania kabli. Testy na daltonizm wykonuje się przed rozpoczęciem szkolenia pracowników. Jeżeli dana osoba ma takie upośledzenie, wówczas nie przystępuje do szkolenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas