Artykuł sponsorowany Jakie metody spawania metali można wyróżnić?

Jakie metody spawania metali można wyróżnić?

Usługi spawalnicze cieszą się coraz większym zainteresowaniem prywatnych osób, a doświadczeni spawacze należą do jednych z najbardziej rozchwytywanych pracowników w branży budowlanej i przemysłowej. Atrakcyjne zarobki, stałe miejsca pracy i różne udogodnienia zachęcają mężczyzn do zdobycia określonych uprawnień, które pozwalają na objęcie tego stanowiska. Jakich metod spawania uczą się oni na specjalnych szkoleniach?

Czym jest spawanie?

Spawanie to łączenie materiałów poprzez ich nagrzanie i stopienie w miejscu łączenia przy użyciu określonego spoiwa lub też bez niego. Metalem rodzimym nazywa się metal części łączonych. Pojęciem spoiny zaś określa się stopione spoiwo wraz ze stopionymi brzegami metalu rodzimego. Spawanie powszechnie wykorzystywane jest w budownictwie, przemyśle a nawet w życiu codziennym. Coraz częściej na wyposażenie domostw składają się elementy, wykonane ręką spawacza. Szczególnie dotyczy to wnętrz utrzymanych w industrialnym stylu. Nowoczesne metody spawalnicze wyróżniają się dużą dokładnością, ograniczeniem strat w materiałach, bezpieczeństwem pracowników i szybszym tempem pracy.

Jakie metody spawania stosuje się obecnie?

Wyróżnia się cztery podstawowe metody spawania. Jak informuje jeden z wykładowców z cenionego ośrodka szkolenia zawodowego Dar-Spaw, który na co dzień zajmuje się szkoleniem przyszłych spawaczy – metody te rozróżnia się ze względu na zasadę działania. I tak możemy mówić o:

  • spawaniu elektrycznym – polega ono na wytworzeniu pomiędzy elektrodą spawalniczą a materiałem spawanym łuku elektrycznego. Stanowi on źródło ciepła i pod jego wpływem topią się brzegi elementów, które chcemy połączyć oraz dodawane spoiwo. Jest to najpopularniejsza metoda spawania, której naucza się w wymienionym wyżej ośrodku. Cieszy się ona niegasnącym zainteresowaniem kursantów i spawaczy, którzy pragną podnieść swoje kwalifikacje.
  • spawaniu gazowym w tym przypadku spawacz posługuje się płomieniem z palnika gazowego, który powoduje topnienie brzegów materiałów, które mają tworzyć jedną całość. Najczęściej używanym gazem w spawaniu gazowym jest mieszanka acetylenu z tlenem.
  • spawaniu termitowym- przy tej metodzie spawania źródło ciepła stanowi reakcja chemiczna. Do złącza dostarcza ona nie tylko energię cieplną, ale też spoiwo. Ten rodzaj spawania stosuje się najczęściej do łączenia szyn i metalowych konstrukcji. Jest ono bardzo trwałe i niezawodne.
  • spawaniu laserowym- odbywa się za pomocą promieni laserowych. Dzięki temu spoiny są wytrzymałe. Spawanie laserowe stosuje się powszechnie w przemyśle motoryzacyjnym, w wielkoseryjnych produkcjach.

 Profesjonale oznaczenia każdej metody spawania

W swojej codziennej pracy spawacze posługują się uprawnieniami na konkretne metody spawania. Nie każdy specjalista posiada pełen zakres kwalifikacji. Ośrodek szkolenia zawodowego Dar- Spaw uczy swoich kursantów metod spawania w oparciu o normę EN ISO 9606-1. Każda technika spawalnicza posiada indywidualne oznaczenie. Metoda TIG określona jest cyfrą 141, spawanie łukowe elektrodą otuloną to 111, MAG to 135, gazowe to 311, a MIG to 131.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas