Materiał Partnera Jak założyć firmę transportową

Jak założyć firmę transportową

Jesteś odpowiednio wykształconym, w miarę młodym, pragniesz się rozwijać i inwestować? Wiesz sporo o branży transportowej, orientujesz się na rynku, masz wielu znajomych kierowców i przedsiębiorców? Jesteś energiczny, operatywny, masz duże ambicje? Warto rozważyć opcję założenia własnej firmy transportowej. Najpierw jednak warto dowiedzieć się więcej o biurokracji wymaganej przy tej działalności gospodarczej.

Co robimy na początku

Na początku trzeba trochę zainwestować, choć pojazdy można wziąć w leasing. Pozostaje jednak stworzenia Centrum Dowodzenia, miejsca na siedzibę firmy. Jeśli na początku zamierza się być firmą jednoosobową trzeba zdobyć wymagane uprawnienia, czyli prawo jazdy do prowadzenia danego rodzaju pojazdu. Potrzebny będzie również certyfikat kompetencji zawodowych. Uiszczamy opłatę, za egzamin i certyfikat, w cenie 800 złotych. Do egzaminu możemy przygotować się sami, bądź wziąć udział w szkoleniu.

Zagadnienia na egzamin obejmują dość rozległy zakres wiadomości:

  • prawo cywilne,
  • prawo handlowe,
  • prawo pracy i zagadnień socjalnych,
  • prawo podatkowe,
  • prawo celne i dewizowe,
  • prawo międzynarodowe dotyczące transportu rzeczy i osób,
  • organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem,
  • bezpieczeństwo ruchu,
  • standardy techniczne pojazdów służących do transportu osób i rzeczy.

Potrzebna jest też wiedza do prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów, poznać najnowsze rozporządzenia dotyczące transportu.

Zakładając, że poradziliśmy sobie z egzaminem, poczuliśmy moc zdolną do kierowania przedsiębiorstwem, możemy wystąpić teraz o licencję transportową.

Jak uzyskać licencję

Należy się zgłosić do właściwego organu, starosty dla transportu krajowego i ministerstwa na transport międzynarodowy. Organ udzielający licencji ma obowiązek rozpatrzyć wniosek w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od daty złożenia wniosku przez przedsiębiorcę wraz ze wszystkimi dokumentami koniecznymi do jego rozpatrzenia.

Uzyskanie licencji wiąże się z kosztami, uwarunkowanymi okresem, na jaki chcemy ją uzyskać. Koszt do 15 lat to 800 złotych w transporcie krajowym, lecz 5-letnia licencja dla transportu międzynarodowego to 4000 złotych. Różnica jest spora.

Przez okres oczekiwania na licencję, można zacząć poszukiwanie zleceń, nawiązać kontakty, przygotować pojazdy. Po otrzymaniu licencji od razu przystępujemy do pracy.

Podziel się