Materiał Partnera Jak zachęcić dziecko, aby chciało chodzić do przedszkola?

Jak zachęcić dziecko, aby chciało chodzić do przedszkola?

Dzieci nie chcą chodzić do przedszkola z wielu powodów. Najczęściej wtedy, kiedy nie mogą przyzwyczaić się do nowego obowiązku lub rozłąki z rodzicem. W wielu przypadkach nie ma jednak wyjścia – zwłaszcza wtedy, kiedy mama chciałaby wrócić do pracy. Jak można zachęcić dziecko, aby chciało uczęszczać do przedszkola i kiedy rodzic powinien być zaniepokojony zachowaniem swojej pociechy?

Rozmowa z dzieckiem

Dziecko w wieku przedszkolnym jest już wystarczająco duże, aby móc wyrazić własne zdanie. Oczywiście nie jest w stanie samodzielnie podejmować rozsądnych decyzji, ale rodzic nigdy nie powinien bagatelizować tego, co maluch czuje w związku z daną sytuacją. Szczera rozmowa to podstawa. Jeśli dziecko niechętnie lub wręcz histerycznie reaguje na przedszkole – warto spytać, dlaczego jest do tego tak źle nastawione. Zdarza się, że powód jest naprawdę błahy. Jeśli jednak maluch wcześniej z radością chodził na zajęcia, a od pewnego czasu nie chce, rodzic powinien być czujny. I choć w większości przypadków to zwykły bunt przedszkolaka, czasami zdarza się, że wina leży po stronie wychowawców. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie przedszkola, które cieszy się pozytywną opinią wśród rodziców i podopiecznych. Przykładem może być Przedszkole Bajkowo, które znajduje się w Krakowie. Ma nie tylko doskonale wykształconą i doświadczoną kadrę, ale również wiele interesujących zajęć dodatkowych.

Nic na siłę!

Najgorszy sposób na rozwiązanie problemu to zmuszanie dziecka mimo jego protestów. W ten sposób przedszkole będzie kojarzyło mu się wyłącznie z obowiązkiem, którego bardzo nie lubi. Rodzice powinni pokazać maluchowi, że w przedszkolu może dobrze się bawić i uczyć nowych rzeczy. Warto chwalić pociechę za każde osiągnięcia, na przykład nauczenie się nowego wierszyka lub narysowany w przedszkolu obrazek. Nie poleca się jednak przekupstwa, gdyż wielu psychologów uznaje to za niewłaściwą metodę wychowawczą. Jeśli już rodzic chce kupić nagrodę, dobrze jest robić to w dyskretny sposób, a nie zasypywać prezentami. Na przykład kupując plecak, zestaw śniadaniowy lub kapcie w postacie z ulubionych bajek, które malec będzie mógł zabrać ze sobą do przedszkola.

Wiele dzieci potrzebuje kilku dni, a nawet tygodni, aby zaadaptować się w nowym środowisku. Szczególnie maluchy lękliwe, które dotychczas pozostawały wyłącznie pod opieką najbliższej rodziny. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się metoda małych kroczków – przez pierwsze kilka dni rodzic powinien zostawać w przedszkolu razem z dzieckiem, a następnie stopniowo je w nim zostawiać. Najpierw tylko na kilka/kilkanaście minut, aż czas ten wydłuży się do kilku godzin.

 

Opracowanie:

Bajkowo Przedszkole

Kraków , Prosta 35b

Podziel się