Artykuł sponsorowany Jak wyglądają szkolenia ADR?

Jak wyglądają szkolenia ADR?

Przewóz towarów uznanych za niebezpieczne obwarowany jest wieloma warunkami. Ponadto wymaga od kierowców sporo wysiłku, zwłaszcza tego skierowanego na podnoszenie swoich kwalifikacji. Niemniej jednak jest sporo chętnych do tego rodzaju zajęcia. Motywacją jest ciekawa praca i satysfakcjonujące zarobki. Jakie kwalifikacje trzeba posiadać, chcąc przewozić niebezpieczne ładunki? Jak wygląda stosowne szkolenie?

Kurs podstawowy i specjalistyczny

Na podstawowym kursie osoby zainteresowane praca z ładunkami niebezpiecznymi dowiadują się, jakie są zasady transportowania takich towarów i jakich zagrożeń można się spodziewać. Kursanci poznają działania zapobiegawcze i środki bezpieczeństwa, jakie stosuje się podczas pracy. Poznają oni również sposoby zabezpieczenia ładunków przed osobami trzecimi. Na podstawowym kursie uczestnicy poznają też zakres czynności, które trzeba przeprowadzić podczas ewentualnego wypadku, a więc pierwszą pomoc, użycie środków bezpieczeństwa, a także zabezpieczenie drogi i ładunku.

Wiedza zdobyta na kursie w takich ośrodkach jak PRO.EDU, to również zasady załadunku i rozładunku, prawidłowe oznakowanie pojazdu, wyposażenie oraz wiadomości na temat ochrony środowiska, odpowiedzialności cywilnej, administracyjnej i karnej.

Po zdobyciu podstawowych wiadomości można już przystąpić do kursu specjalistycznego. Wtedy kursant poznaje wiadomości na temat zachowania się pojazdu na drodze oraz zasady przewozu poszczególnych typów substancji, w tym jonizujących i wyrobów pirotechnicznych. Podczas kursu dotyczącego substancji niebezpiecznych, poznawane są również zasady napełniania i opróżniania cystern.

Jak przebiega egzamin końcowy?

Wszystkie szkolenia ADR kończą się egzaminem. Jest to test z jednokrotnym wyborem odpowiedzi. Zwykle znajduje się w nim 30 pytań, na które należy odpowiedzieć w ciągu godziny. Natomiast test dotyczący kierowców cystern ma 18 pytań, a na rozwiązanie dostaje się 40 minut. Egzamin dotyczący przewozu ładunków niebezpiecznych klasy 1 to 15 pytań i pół godziny na udzielenie odpowiedzi. Do zdania egzaminu wystarcza udzielenie 2/3 poprawnych odpowiedzi.

Wynik egzaminu zwykle przysyłany jest uczestnikowi pocztą, a jego ważność wynosi pięć lat. Koszt dokumentu zwykle jest wliczany w cenę kursu. Do egzaminu należy przystąpić przed upływem sześciu miesięcy od ukończenia szkolenia. W takim terminie można również przystąpić do ewentualnych egzaminów poprawkowych. Przebieg i formę egzaminów reguluję ustawa z sierpnia 2011 roku „O przewozie towarów niebezpiecznych”.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter