Artykuł sponsorowany Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w podstawówce?

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w podstawówce?

Pierwszy dzień w szkole to poważna sprawa, zarówno dla dziecka jak i jego rodziców. Odpowiednie przygotowanie pociechy do tego wielkiego wydarzenia jest kluczowe, aby dziecko szybko zaaklimatyzowało się w nowym środowisku i mogło czerpać z niego wszelkie korzyści. Nie ma bowiem nic gorszego niż zgłębianie wiedzy w miejscu, w którym nie można poczuć się komfortowo. Istnieje na szczęście kilka sposobów na to, by nasz szkrab wkroczył w nowy etap życia z radością i ochotą.

Wybór podstawówki a samopoczucie dziecka

Trudno porównać pierwszy dzień w szkole z jakimkolwiek innym doświadczeniem. Choć wielu z nas go nie pamięta, to właśnie ten pierwszy dzień – wraz z kilkoma następnymi – może zdeterminować podejście do edukacji szkolnej na długie lata. Jego waga jest zatem bardzo istotna i nie można jej bagatelizować. Jeśli dziecko nie będzie czuło się w szkole odpowiednio dobrze, zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy przyjdzie mu z trudem. Może także zacząć sprawiać problemy wychowawcze. Co zatem możemy zrobić, aby przygotować dziecko do szkolnych wyzwań? Warto przede wszystkim wybrać przyjazną podstawówkę, taką jak Promyk. Szkoła jak Dom. Niepubliczna Szkoła Podstawowa. Prawdą jest bowiem, że nawet najlepsze przygotowania mogą spalić na panewce, jeśli placówka edukacyjna stoi na niewystarczającym poziomie. Na nic zdadzą się nasze tłumaczenia i uspokajanie, gdy kadra wychowawców nie będzie spełniała naszych – oraz naszego dziecka – oczekiwań. Ważne jest, abyśmy nie deprecjonowali tego etapu życia młodego człowieka. Chociaż nam podstawówka może się wydawać banałem, przez który przechodzi każdy, dla naszej pociechy szkołą będzie przez pewien czas całym światem.

Co dziecko powinno wiedzieć przed pójściem do szkoły?

Jeśli wybór podstawówki mamy już za sobą, czas na rozpoczęcie właściwych przygotowań do pierwszego dnia szkoły. Te warto rozpocząć z dużym wyprzedzeniem, co pozwoli malcowi na przyzwyczajenie się do całej idei. Prócz wyjaśnienia, na czym polega typowy dzień w szkole i udzielenia odpowiedzi na wszelkie palące pytania musimy zadbać także o przygotowanie pozamerytoryczne. Pewne kwestie wiążą się ze szkołą nierozerwalnie – należą do nich między innymi kontakty z rówieśnikami. Aby dziecko dobrze czuło się w nowym towarzystwie warto wzmocnić jego pewność siebie poprzez pochwały. Muszą być one jednak adekwatne do tego, w czym rzeczywiście dziecko świetnie sobie radzi. Znające swoją rzeczywistą wartość i dobre strony dziecko zyskuje dużą odporność na sytuacje stresowe. Kolejnym etapem może być przekazanie idei współistnienia w środowisku szkolnym – szacunku do innych dzieci, dzielenia się i współpracy. Inną istotną kwestią jest uczulenie dziecka na dbałość o swoje przedmioty – ubrania czy tornister wraz z jego wyposażeniem. Musimy też koniecznie dopilnować tego, by dziecko idące do szkoły podstawowej znało swoje dane osobowe oraz adres zamieszkania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas