Materiał Partnera Dlaczego język hiszpański jest tak rozpowszechniony na świecie?

Dlaczego język hiszpański jest tak rozpowszechniony na świecie?

Język hiszpański jest drugim najpopularniejszym językiem na świecie – mową Cervantesa włada ponad pół miliarda ludzi mieszkających na naszym globie. W 22 państwach ma on status języka urzędowego, ale jest powszechnie używany również w wielu innych krajach. Coraz więcej osób uczy się hiszpańskiego nie tylko z myślą o podróżach, ale traktując go jako element rozwoju zawodowego i klucz do bogatej kultury iberyjskiej i latynoskiej.

Krótka historia języka hiszpańskiego

Hiszpański należy do języków romańskich – podobnie jak język włoski, francuski czy portugalski powstał na bazie łaciny, a jego geneza sięga III wieku przed naszą erą, kiedy to Rzymianie podbili Półwysep Iberyjski. W różnych jego regionach rozwijały się inne dialekty, z których w średniowieczu największe znaczenie zyskał język kastylijski. To z niego wywodzi się współczesny język hiszpański, choć warto wiedzieć, że w Hiszpanii nadal funkcjonuje wiele języków i dialektów lokalnych.

Oprócz łaciny na kształtowanie się języka hiszpańskiego ogromny wpływ miał język arabski. I nic w tym dziwnego: skoro Arabowie władali na terenach dzisiejszej Hiszpanii przez kilka stuleci, języki w naturalny sposób się mieszały. Wiele słów hiszpańskich ma więc bezpośrednie korzenie w mowie Mahometa – wyjaśnia ekspert z Jagiellońskiego Centrum Językowego w Krakowie.

Jak mowa Cervantesa podbiła świat?

Gdy w 1492 roku Krzysztof Kolumb wyruszył z andaluzyjskiego portu Palos, w dziejach świata zaczęła się nowa era. Data ta jest również przełomowa dla historii języka hiszpańskiego, który wskutek kolonizacji Nowego Świata przez Hiszpanów zaczął się rozprzestrzeniać na niespotykaną dotąd skalę. Wraz z działalnością misyjną i napływem ludności hiszpańskojęzycznej mowa ta wypierała lokalne języki. Obecnie niemal wszystkie kraje Ameryki Południowej i Środkowej uznają hiszpański za język urzędowy, mimo że czasy hiszpańskiego imperium kolonialnego już dawno przeszły do historii.

Język hiszpański we współczesnym świecie

Tryumfalny pochód języka hiszpańskiego nie zakończył się jednak wraz z podbojem Ameryki. We współczesnym świecie jego zasięg stale rośnie, a liczba osób, dla których jest językiem ojczystym nieustannie się zwiększa. Nieustająco wzrasta również popularność kursów języka hiszpańskiego – hiszpańskich słówek i gramatyki uczy się około 18 milionów ludzi na całym globie.

By w pełni zrozumieć jego znaczenie warto wiedzieć, że hiszpański stał się językiem urzędowym w wielu organizacjach międzynarodowych, w tym ONZ, Unii Europejskiej, Unii Łacińskiej, UNESCO czy FIFA. W Stanach Zjednoczonych ma nieoficjalny status drugiego języka – ponad 12 procent mieszkańców tego kraju posługuje się nim na co dzień, a liczba Latynoamerykanów w USA dynamicznie rośnie.

Przyszłość należy do hiszpańskiego!

Ostatnio język hiszpański podbija również kraje azjatyckie: coraz więcej młodych Chińczyków i Hindusów stawia na ten język w nadziei na podniesienie kompetencji zawodowych i zyskanie dobrej posady. Moda na hiszpański ma więc wymiar jak najbardziej praktyczny i nic w tym dziwnego, skoro globalizacja rynku obsługi klienta i szybki wzrost demograficzny populacji latynoskiej temu sprzyja – zlokalizowane w Indiach czy na Filipinach call center chętnie zatrudniają osoby władające hiszpańskim.

Mowa Cervantesa święci również prawdziwe tryumfy w internecie jako drugi po angielskim język najpopularniejszych mediów społecznościowych. Coraz więcej firm i instytucji stawia na posiadanie witryny internetowej w tym języku. Według prognoz w ciągu najbliższych dekad hiszpańskim będzie się posługiwał co dziesiąty mieszkaniec globu. W związku z tym warto się go uczyć i zachęcać do tego swoje dzieci, bo to właśnie ten język prawdopodobnie stanie się podstawą do prowadzenia wielu interesów. Co może cieszyć, biorąc pod uwagę fakt, że jest zdecydowanie łatwiejszy od mandaryńskiego.

Podziel się