Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o profesjonalnych szkoleniach BHP? OKZ Ośrodek Kształcenia Zawodowego

Co warto wiedzieć o profesjonalnych szkoleniach BHP? OKZ Ośrodek Kształcenia Zawodowego

Bezpieczeństwo na terenie zakładu pracy powinno być głównym priorytetem każdego pracodawcy. Zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków oraz przede wszystkim wiedzę do tego, aby móc w prawidłowy sposób wykonywać swoją pracę oraz umieć zareagować na ewentualną sytuację kryzysową. Niejednokrotnie dochodziło do sytuacji, w której firmy lekceważące szkolenia BHP doświadczały bardzo poważnych problemów.

Obowiązek i cel szkoleń BHP

Przeprowadzanie szkoleń BHP jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Nowi pracownicy muszą przejść szkolenie wstępne w dniu rozpoczęcia pracy, natomiast w przypadku pracowników, którzy pracują na danym stanowisku dłużej, obowiązkowe są tzw. okresowe szkolenia BHP. Ich głównym zadaniem jest przypomnienie zasad oraz ewentualne poinformowanie o zmianach prawnych. Podczas szkoleń, uczestnicy uczą się na temat podstawowych przepisów i zasad obowiązujących na terenie zakładu pracy lub siedziby firmy. Przekazywana jest również wiedza z zakresu możliwości wystąpienia ryzyka urazu oraz sposobów radzenia sobie w sytuacjach wyjątkowych.

Profesjonalne szkolenia BHP

Na początku szkolenia BHP pracownik informowany jest o swoich prawach i obowiązkach. Pracownik otrzymuje również informację o obowiązkach pracodawcy wobec niego. Po przebyciu formalności, uczestnicy szkolenia zapoznawani są z możliwymi zagrożeniami w miejscu pracy oraz sposobami zmniejszania ryzyka ich wystąpienia. Przekazywane są także wskazówki na temat udzielania pierwszej pomocy i zasad postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Szkolenie BHP może być przeprowadzone przez pracownika zatrudnionego w firmie, jeżeli posiada on odpowiednie wykształcenie w postaci ukończenia studiów na kierunku Bezpieczeństwa i Higieny Pracy lub technikum BHP. Najlepszym sposobem na przeprowadzenie szkolenia, które faktycznie przygotowuje pracowników do bezpiecznego wykonywania zawodu, jest szkolenie przeprowadzone przez zewnętrznego specjalistę.

OKZ Ośrodek Kształcenia Zawodowego z Włocławka oferuje kompleksowe kursy BHP, w tym okresowe szkolenia dla pracowników i pracodawców zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ważność zaświadczenia potwierdzającego ukończenie kursu oraz czas jego trwania zależy od rodzaju szkolenia. Oferta skierowana jest do mieszkańców Włocławka i okolic. Eksperci OKZ zajmujący się prowadzeniem kursów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy to doświadczeni specjaliści, posiadający wiedzę i wymagane kwalifikacje do przeprowadzania tego typu szkoleń. Wdrożenie innowacyjnych technik i metod nauczania pozwala kursantom szybko i skutecznie przyswoić nową wiedzę oraz umiejętności.

Konsekwencje z nieprzestrzegania zasad BHP

Nieprzestrzeganie zasad BHP może się wiązać z poważnymi konsekwencjami zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Przede wszystkim chodzi o kwestię bezpieczeństwa. W niektórych sytuacjach do jego zachowania potrzebna jest większa wiedza niż samo kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Nieprzestrzeganie zasad BHP zazwyczaj kończy się stworzeniem zagrożenia dla siebie oraz innych pracowników a w konsekwencji dodatkowymi kosztami dla firmy.

Opracowanie:

Okz Ośrodek Kształcenia Zawodowego Piotr Stalmirski

Włocławek , al. Fryderyka Chopina 1G

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas