Artykuł sponsorowany Zasady postępowania podczas wypadku samochodowego

Zasady postępowania podczas wypadku samochodowego

Prawdopodobnie każdemu kierowcy przynajmniej raz w życiu przydarzy się kolizja lub wypadek na drodze. Warto wcześniej znać odpowiedni schemat postępowania, aby w stresującej sytuacji wiedzieć co robić. Przede wszystkim należy zadbać o własne bezpieczeństwo – ale to tylko jeden z elementów prawidłowych działań powypadkowych. Jednak zacznijmy od początku.

Czym różni się kolizja od wypadku?

Zgodnie z polskim prawem, wypadkiem możemy nazwać zdarzenie, w którym przynajmniej jedna z osób w nim uczestniczących posiada obrażenia utrzymujące się ponad tydzień. Dzięki umiejętności rozróżnienia tych dwóch sytuacji możemy inaczej pokierować swoimi działaniami. Wezwanie służb w przypadku kolizji nie jest obowiązkowe – chyba że któryś kierowca nie posiada OC lub jest pod wpływem alkoholu. Jeśli jednak ktoś ucierpiał podczas zderzenia, po pierwsze wyłączamy silnik, po drugie upewniamy się, że wokół samochodu jest na tyle bezpiecznie, aby wysiąść, a po trzecie wzywamy służby ratunkowe i udzielamy pierwszej pomocy.

Jeżeli natomiast nikt nie doznał obrażeń, powinniśmy zabezpieczyć okolicę wypadku trójkątem ostrzegawczym i włączyć światła awaryjne. Warto też dokładnie sfotografować miejsce zdarzenia w celu późniejszego ułatwienia w dochodzeniu roszczeń. Następnie należy wezwać lawetę – na przykład z firmy Armar z Marek. Na lawetach samochody muszą być odpowiednio zabezpieczone. Co więcej, rzeczywista masa przyczepy nie może przekraczać masy pojazdu ciągnącego. Należy więc dopasować model lawety do samochodu, który będzie holowany. Zawsze też trzeba sprawdzić funkcjonowanie hamulca najazdowego, oświetlenia i pasów mocujących.

O czym jeszcze musimy pamiętać po zderzeniu na drodze?

Po kolizji może nam się mylnie wydawać, że auto jest na chodzie. Choć pozornie silnik będzie się uruchamiał, gdy spróbujemy nim ruszyć, już po kilku kilometrach możemy utknąć na drodze – a co gorsza, doprowadzić do kolejnego wypadku. Samochód powinien zostać obejrzany przez mechanika i to on musi stwierdzić, czy konieczna jest naprawa. Nie można zapomnieć także o zachowaniu na autostradzie – tutaj konieczny będzie wynajem lawety. Po drodze szybkiego ruchu nie powinniśmy się bowiem poruszać wolniej niż 40 km/h oraz holować auta na własną rękę. W przypadku jakiejkolwiek kolizji wezwanie lawety jest obligatoryjne. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas