
W jakie oświetlenie powinny być zaopatrzone przyczepki samochodowe?
MotoryzacjaNiewłaściwe oświetlenie pojazdów to jedna z częstszych przyczyn wypadków na drodze. Niestety sami kierowcy często nie mają dostatecznej wiedzy dotyczącej tego, jak powinien być oświetlony ich pojazd. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć do przepisów, dokładnie regulują one bowiem tę kwestię. Przeczytaj, w jakie oświetlenie powinny być zaopatrzone przyczepki samochodowe i bądź bezpieczny na drodze.
Obowiązkowe oświetlenie przyczepy
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia dokładnie definiuje, jakie powinno być obowiązkowe oświetlenie przyczepy Zgodnie z przepisami rodzaj oświetlenia musi być dostosowany do rodzaju przyczepy. Dobór świateł i odblasków zależy zatem od jej wielkości.
Na obowiązkowe oświetlenie każdej przyczepy składają się:
kierunkowskazy,
światła stopu,
światła pozycyjne tylne,
światła awaryjne,
światła przeciwmgielne tylne,
odblaski tylne w kształcie trójkąta,
odblaski przednie i boczne w innym kształcie niż trójkąt,
podświetlenie tablicy rejestracyjnej.
Oprócz oświetlenie obowiązkowego dla każdej przyczepy, istnieją także dodatkowe wymagania obowiązujące przyczepy o większych gabarytach. Posiadacze takich pojazdów muszą zatem wyposażyć je w oświetlenie:
przyczepa szersza niż 1,6 m - światła pozycyjne przednie,
przyczepa szersza niż 2,1 m - światła obrysowe tylne i przednie,
przyczepa dłuższa niż 6 m wraz z dyszlem - światła pozycyjne boczne,
DMC powyżej 750 kg (zarejestrowane po 01.08.2009 r.) - światła cofania,
DMC powyżej 3,5 ton oraz szersze niż 2,1 m - światła odblaskowe konturowe tylne,
DMC powyżej 3,5 ton oraz dłuższe niż 6 m (zarejestrowane po 10.10.2009 r.) - światła odblaskowe konturowe boczne,
DMC powyżej 10 ton oraz dłuższe niż 10 m - żółte odblaskowe tablice z czerwonym, fluorescencyjnym obwodem.
Czy dla lepszej widoczności można wyposażyć przyczepkę samochodową w dodatkowe światła? Zapytaliśmy o to przedstawiciela sklepu z częściami do przyczep.
W żadnym wypadku nie wolno wyposażać przyczep ani innych pojazdów w dodatkowe, dowolnie wybrane światła. Jedynym wyjątkiem są światła pozycyjne przednie i boczne, a także światło cofania, które można zamontować w każdej przyczepie bez obawy o mandat, tłumaczy nasz rozmówca.
Dlaczego tak ważne jest właściwe oświetlenie przyczepy samochodowej?
Przyczepa jest to pojazd pozbawiony silnika, który dzięki połączeniu z samochodem umożliwia przewóz różnorodnych ładunków. Jako że na ogół charakteryzuje się ona sporymi gabarytami, powinna być właściwie oświetlona, aby nie zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Co więcej, jak wspomniano wyżej, kwestie związane z oświetleniem mają dokładne regulacje prawne, a niedostosowanie się do przepisów może skutkować mandatem. Wszystko to sprawia, że warto zadbać o odpowiednie oświetlenie przyczepy i poznać przepisy, które są temu poświęcone.
Oświetlenie przyczepy to ważny czynnik mający wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Z tego powodu warto poznać przepisy prawa i dostosować do nich swój pojazd.