Artykuł sponsorowany W jaki sposób wykorzystuje się cięgna motoryzacyjne?

W jaki sposób wykorzystuje się cięgna motoryzacyjne?

W trosce o prawidłową eksploatację naszego samochodu regularnie udajemy się na przeglądy serwisowe. Może podczas nich wyjść na jaw, co należy wymienić w pojeździe, by usprawnić jego działanie, a tym samym zwiększyć nasze bezpieczeństwo i komfort podróży.

Jednymi z elementów, które ulegają zużyciu i mogą wymagać wymiany na nowe podzespoły, są cięgna motoryzacyjne. Sprawdźmy, co dokładnie kryje się pod tym zagadnieniem i gdzie w samochodzie można je zlokalizować.

Czym są cięgna motoryzacyjne?

Cięgno Bowdena - bo to o nim mowa, znane jest potocznie także jako linka Bowdena. Jest to rodzaj mechanicznego, giętkiego cięgna, które może przenosić podłużne siły rozciągające. Składa się ono z czterowarstwowego, giętkiego kabla. Jego rdzeń stanowi stalowa linka, która spleciona jest z cienkich drutów i umieszczona została wewnątrz plastikowej rurki, zmniejszającej tarcie. Oba te elementy umieszcza się w środku trzeciej warstwy, pełniącej rolę pancerza oraz czwartej - ochronnej, która wykonana jest najczęściej z tworzywa sztucznego i stanowi warstwę zewnętrzną.

Gdzie wykorzystuje się cięgna motoryzacyjne?

Cięgna Bowdena znalazły swoje pierwotnie swoje zastosowanie w rowerach, ale obecnie wykorzystuje się je również w samolotach, motorowerach, motocyklach czy samochodach. To właśnie w motoryzacji jest ono powszechnie stosowane, ponieważ przeznacza się je do sterowania hamulcem ręcznym (jako linka hamulca), a także gazem, sprzęgłem czy zmianą biegów. To jednak nie koniec możliwości tego wynalazku – służy on także do otwierania drzwi, maski i bagażnika, sterowania nawiewem i ogrzewaniem, podnoszenia i opuszczania szyb w aucie, a także do przesuwania siedzenia i położenia oparcia.

Gdzie można kupić cięgna motoryzacyjne?

Choć cięgna obecnie znaleźć można w wielu sklepach z częściami samochodowymi, warto zwrócić uwagę na ofertę producentów, którzy nierzadko mają o wiele większy asortyment oraz korzystniejsze ceny. Uwagę zwraca z pewnością oferta firmy LINEXten producent linek i cięgien motoryzacyjnych ma w katalogu swoich wyrobów ponad 3,5 tysiąca pozycji cięgien. Dedykowane są one dla niemal wszystkich marek i modeli samochodów. Mając na uwadze bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, wynikające z jakości zamontowanych w pojeździe podzespołów, firma kładzie nacisk na trwałość i niezawodność swoich wyrobów. Duże znaczenie ma także wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji cięgien - to dzięki niemu wyroby marki LINEX są jednymi z najpopularniejszych wśród nie tylko krajowych, ale i europejskich dystrybutorów części, jak również samych konsumentów.

Ponadto firma na rynek OEM dostarcza takie rodzaje cięgien, jak cięgna systemów dachowych, cięgna sterowania zasłonami w oknach samochodowych, miarki poziomu oleju silnika, cięgna do zamków, a także cięgna przesuwania siedzeń oraz kładzenia oparć tylnych rzędów siedzeń. Z produktów tego przedsiębiorstwa korzystają takie marki, jak Audi, BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Volvo, Fiat czy Porsche.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter