Materiał Partnera Sterowanie radiem samochodowym z poziomu kierownicy

Sterowanie radiem samochodowym z poziomu kierownicy

Kierownica multimedialna to jeden ze składników dodatkowego wyposażenia, który jest dość kosztowny. Z tego względu wielu kupujących przy konfiguracji nowego samochodu pomija ten element przy konfigurowania auta. To z kolei sprawia, że pojazdy na rynku wtórnym również niezbyt często wyposażone są w multimedialną kierownicę. Istnieje jednak tanie rozwiązanie, które zapewnia możliwość m.in. sterowania radiem właśnie z poziomu kierownicy. Co jest do tego potrzebne?

Czy z kierownicy można sterować każdym radiem?

Radioodtwarzacz zainstalowany w samochodzie to ważny element jego wyposażenia. Pozwala odtwarzać muzykę oraz tym samym podróżować w komfortowych warunkach. Zwiększanie poziomu głośności, zmiana stacji radiowej czy piosenki to jednak czynności, które potrafią odwrócić uwagę kierowcy w czasie jazdy. Sterowanie radiem w ten sposób może być zatem niebezpieczne, dlatego lepszym rozwiązaniem jest możliwość zmiany parametrów odtwarzacza z poziomu kierownicy.

Wymaga to jednak nie tylko montażu odpowiedniego interfejsu, ale też przystosowanego do niego radia. W sytuacji, gdy w urządzeniu nie ma właściwego gniazda, niekiedy możliwe jest wykorzystanie adaptera. Firma Izotech dostarcza gotowe rozwiązania do konkretnych modeli samochodów, zajmując się także montażem całego interfejsu. Z kierownicy dzięki temu można sterować praktycznie każdym radiem. W niektórych przypadkach ze względu na różnice pomiędzy poszczególnymi modelami aut możliwy jest jednak dostęp tylko do wybranych opcji.

Dlaczego warto wyposażyć auto w sterowanie radiem z kierownicy?

Zarządzanie radioodtwarzaczem w samochodzie może być dla prowadzącego pojazd rozpraszające. Jest też mało wygodne – szczególnie w trakcie jazdy. Ponadto wiele fabrycznych kierownic w autach ma już wyznaczone miejsca pod joysticki czy piloty do sterowania radiem. Jeśli jednak taka opcja nie została wykupiona jako dodatkowe wyposażenie, to w tych obszarach najczęściej producenci stosują plastikowe zaślepki. Można je jedna z powodzeniem usunąć i zamontować fabryczne elementy do sterowania radiem z kierownicy.

Pozwala to zwiększyć prestiż i podwyższyć wartość auta. Pozostaje jednocześnie rozwiązaniem stosunkowo tanim i zdecydowanie korzystniejszym niż wymiana całej kierownicy na model z joystickiem do sterowania. Ważne jest jednak połączenie interfejsu z radiem w sposób dyskretny, dzięki czemu modyfikacja pozostanie niezauważalna, a my zyskamy możliwość sterowania radiem samochodowym z poziomu kierownicy przy pozostawieniu jej fabrycznego wyglądu.

Opracowanie:

Izotech Piotr Gierlach

Wieliczka , Podgórska 66

Podziel się