Materiał Partnera Sprzedaż / Kupno samochodu - na co zwrócić uwagę?

Sprzedaż / Kupno samochodu - na co zwrócić uwagę?

Każda osoba, która kiedykolwiek kupowała lub sprzedawała samochód, wie, że ten proces jest znacznie trudniejszy, niż mogłoby się wydawać i aby mieć z niego jak największe korzyści należy zwrócić uwagę na całkiem sporo kwestii. Na co więc trzeba zwrócić uwagę przy zakupie lub sprzedaży samochodu?

Jaka jest najważniejsza rzecz przy zakupie lub sprzedaży samochodu?

Nie ma co się oszukiwać i po prostu trzeba stwierdzić, że zdecydowanie najważniejsza kwestia przy zakupie lub sprzedaży samochodu to odpowiednio skonstruowana umowa kupna-sprzedaży, która będzie chroniła we właściwy sposób obie strony umowy. Oczywiście sam stan auta, jego przygotowanie do sprzedaży, czy też dokładne obejrzenie przed zakupem też jest ważne. Nie ma to jednak znaczenia, jeśli umowa zostanie skonstruowana w sposób, przez który możemy naprawdę dużo stracić.

Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, że będziemy korzystać z umowy kupna-sprzedaży warto udać się do internetu. W nim możemy bowiem w szybki sposób znaleźć niezwykle potrzebne nam wzory pdf i doc umów kupna sprzedaży auta, dzięki którym będziemy mieć pewność, że wszystko ze strony prawnej będzie odpowiednio załatwione i auto zmieni właściciela, a żadna ze stron umowy nie będzie miała z tego tytułu żadnych kłopotów.

Jak powinna być skonstruowana dobra umowa kupna sprzedaży samochodu?

Patrząc na umowę kupna sprzedaży, z której skorzystamy w razie zmiany właściciela samochodu, warto zwodzić uwagę na dwie grupy zapisów. Mowa tu o tych, które są obowiązkowe, by umowa miała moc prawną, a także o zapisach niebędących koniecznymi, lecz takimi, które mogą nam się przydać w celu ochrony interesów obu stron umowy.

Aby umowa miała moc prawną, muszą się w niej znaleźć przede wszystkim dane kupującego oraz sprzedającego. Mowa tu o imieniu, nazwisku, miejscu zamieszkania, numerze PESEL lub NIP, rodzaju oraz numerze dokumentu tożsamości i o tym jaki organ wydał ten dokument. Ponadto konieczne jest wpisanie daty oraz miejsca zawarcia umowy, wartości auta liczbowo oraz słownie, oraz oczywiście danych sprzedawanego auta.

Informacje dotyczące auta, które muszą znaleźć się w umowie kupna sprzedaży to jego marka, model, przebieg, rok produkcji, numer silnika, numer nadwozia, czyli po prostu numer VIN, numer rejestracyjny, a niektórzy dodają również kolor samochodu czy też pojemność jego jednostki napędowej.

Z zapisów, które nie są konieczne do tego, by umowa miała moc prawną, lecz warto po prostu je umieścić dla dobrego swojego oraz drugiej strony warto wyszczególnić dwa. Mowa tu o oświadczeniu osoby kupującej, że zapoznała się ona ze stanem technicznym samochodu osobowego, a także oświadczeniu sprzedającego, że auto to jego własność, nie posiada wad prawnych, a także praw osób trzecich i nie toczy się żadne postępowanie, którego przedmiotem jest sprzedawane auto. W ten sposób obie strony mogą zadbać o swoje interesy.

Podczas kupna lub sprzedaży samochodu trzeba też pamiętać o innej bardzo ważnej rzeczy. Mowa tu o tym, że przy podpisywaniu obecnych muszą być obecni wszyscy współwłaściciele auta. Dotyczy to również kupującego, a w zasadzie kupujących, jeśli samochód ma być posiadany przez więcej niż jedną osobę. Gdy jeden ze współwłaścicieli nie może się stawić, to druga osoba powinna posiadać upoważnienie. W innym wypadku umowa może być po prostu nieważna, a osobom, które ją podpisały, grożą spore kłopoty za fałszowanie dokumentów, a także podpisów. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że na umowie kupna sprzedaży musi znaleźć się podpis każdej ze stron.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas