Artykuł sponsorowany Sezonowe przechowywanie opon - nie zaniedbuj ogumienia po sezonie

Sezonowe przechowywanie opon - nie zaniedbuj ogumienia po sezonie

Użytkowanie opon wielosezonowych to rozwiązanie, na które decyduje się stosunkowo niewielka część właścicieli pojazdów, a co za tym idzie zdecydowana większość użytkowników naszych dróg korzysta z opon letnich i zimowych, co jednak wiąże się z potrzebą ich wymiany wraz ze zmianą sezonu. Nie należy jednak zapominać, że posiadanie dwóch kompletów opon (lub kół) wiąże się z koniecznością prawidłowego przechowywania ich w czasie, gdy nie są one użytkowane.

Nie bagatelizuj kwestii przechowywania opon

O tym jak ważną rolę odgrywa stan opon w pojeździe nie trzeba nikogo przekonywać. Oczywiście na stopień zużycia tego elementu rzutuje wiele czynników, w tym takich na które użytkownik auta nie ma wpływu (np. utrata właściwości ogumienia wynikająca z upływającego czasu lub pogorszenie stanu opon związane ze stanem dróg, po których porusza się pojazd). Nie da się jednak ukryć, że bardzo często żywotność opon ulega skróceniu w wyniku nieprawidłowych działań lub zaniedbań kierowcy, gdzie do najczęstszych przyczyn takiego stanu rzeczy, oprócz nieodpowiedniego stylu jazdy, zaliczyć należy także niewłaściwe przechowywanie opon po sezonie. Warto bowiem pamiętać, że opony przechowywane w złej pozycji, w nieodpowiednim miejscu oraz w niewłaściwych warunkach temperaturowo – wilgotnościowych narażone są na odkształcenia, uszkodzenia mechaniczne (np. pęknięcia), a także na utratę właściwości mieszanki, z której je wyprodukowano.    

Przechowywanie opon to zadanie, które można zrealizować korzystając z przydomowego garażu lub piwnicy, przy czym nie zawsze mamy taką możliwość lub panujące w tego typu pomieszczeniach warunki są nieodpowiednie. Na szczęście usługi sezonowego przechowywania opon i kół oferują specjalistyczne przechowalnie, a także serwisy samochodowe oraz punkty wulkanizacji, takie jak firma Margam FHU Marcin Kamiński, które dysponują odpowiednimi warunkami i miejscem do realizacji tego typu zleceń.

Warunki przechowywania opon  

Wbrew pozorom w przypadku przechowywania opon nie wystarczy schować ogumienie do worka i ułożyć je w piwnicy, garażu czy na balkonie. Należy bowiem mieć świadomość, że proces ten wymaga zadbania o odpowiednie warunki, gdzie pamiętać trzeba przede wszystkim, że:

  • ogumienie po sezonie powinno zostać umyte, oczyszczone i wysuszone, a także zabezpieczone odpowiednimi preparatami konserwującymi. Warto także opisać opony, co do miejsca ich montażu w aucie (aktualne pozycje na osiach),
  • opony należy przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu w temperaturze od -5°C do 30°C,
  • podłoga w pomieszczeniu musi być czysta, bez śladów olejów, benzyny, smarów lub innych substancji chemicznych,
  • ogumienie nie może być narażone na długotrwałe działanie promieni słonecznych, wilgoci, ani promieniowania cieplnego (nie powinno na przykład znajdować się w pobliżu pieca),
  • przechowywanie opon samochodowych po sezonie nie może odbywać się w pobliżu urządzeń elektrycznych, takich jak transformatory, spawarki oraz silniki elektryczne, co wynika z faktu, że wszelakie wyładowania są źródłem ozonu, który niszczy gumę,
  • opony bez felg powinny być przechowywane pionowo, wyłącznie na stojąco, przy czym należy obracać je o 90 stopni raz na miesiąc, zaś opony na felgach należy przechowywać poziomo, najlepiej na specjalnych stojakach.

Jak zatem widać sposób i miejsce przechowywania opon mają niezwykle istotny wpływ na wydłużenie czasu ich użytkowania, ale przede wszystkim na ich jakość i trwałość, które mają bezpośredni wpływ na komfort jazdy i co ważniejsze, na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych użytkowników dróg.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas