Artykuł sponsorowany Rodzaje uszu dyszla przyczepy i ich zastosowanie

Rodzaje uszu dyszla przyczepy i ich zastosowanie

Solidne mocowanie przyczepy albo ciągniętej za pojazdem maszyny lub urządzenia wymaga użycia odpowiednio dobranego sprzęgu. W większości sytuacji powinien on zapewniać możliwość szybkiego podłączania i rozłączania zestawu, a także gwarantować pełną wytrzymałość na wstępujące obciążenia. Przy wyborze optymalnego rozwiązania trzeba brać pod uwagę nie tylko rodzaj instalowanego zaczepu, ale również ucha zakładanego na dyszlu przyczepy.

 

Od czego zależy rodzaj uszu dyszla przyczepy?

 

Przyczepa transportowa niezależnie od tego, czy będzie ciągnięta przez samochód ciężarowy, ciągnik rolniczy czy inne urządzenie np. ładowarkę teleskopową musi być wyposażona w ucho dyszla dopasowane do zamontowanego zaczepu. W przypadku samochodów ciężarowych stosuje się automatyczne zaczepy transportowe, wyposażone w mechanizm, który wysuwa sworzeń po tym, jak oczko dyszla nakierowywane przez gardziel naciśnie na specjalny element połączony z układem pneumatycznym, hydraulicznym albo mechanicznym. Standardowo współpracują one z oczkowym uchem dyszla fi 40 mm, choć zdarzają się również uszy do sworzni fi 50 mm. W ciągnikach rolniczych na ogół wykorzystywany jest zaczep Piton-Fix albo zaczep kulowy K80 do agregowania osprzętu, lecz współcześnie używany także do sprzęgania przyczep tak, jak klasyczny zaczep transportowy ze sworzniem. W przypadku zaczepów Piton-Fix oraz zaczepów ze sworzniem potrzebne są ucha oczkowe fi 50 mm, a jeśli zamontowany jest zaczep K80, ucho łyżeczkowe.

 

Jaka może być konstrukcja ucha dyszla?

 

Uszy dyszla różnią się od siebie sposobem, w jaki są mocowane. Do najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o przyczepy transportowe, należą uszy dyszli spawane oraz uszy do odłączania, które mocuje się przy pomocy poprzecznie wkręcanych śrub. W przyczepach rolniczych np. skorupowych służących do zbioru zielonki, ale też w wielu innych urządzeniach ciągnionych np. paszowozach, sieczkarniach czy opryskiwaczach najczęściej stosowane są uszy do dyszli z flanszą, którą dokręca się do umieszczonej poziomo i prostopadle do kierunku jazdy płyty montażowej. Gdy w grę wchodzi typ uszu, to najczęściej wybierane są uszy oczkowe, które jednak często są dość głośne i powodują powstawanie drgań. Tam, gdzie liczy się możliwość ich wyeliminowania, częściej wybiera się uszy łyżkowe do zaczepów K80. Szeroką ofertę zaczepów oraz uszu do dyszli przyczep transportowych,  specjalnych, jak również maszyn i urządzeń ciągnionych przedstawia firma Solid Hitch, specjalizująca się w systemach zaczepowych do ciężarówek, ciągników i maszyn rolniczych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter