Materiał Partnera Rodzaje tapicerek samochodowych

Rodzaje tapicerek samochodowych

Do wyboru tapicerki samochodowej powinno się podchodzić w sposób praktyczny. Pod uwagę trzeba wziąć to, czy autem jeździmy w pojedynkę, czy może wraz z dziećmi? Nie bez znaczenia jest również to, jaki tryb życia prowadzimy i do jakich celów wykorzystujemy pojazd.

Tapicerka z materiału

Tapicerka z materiału nie zachwyca efektem wizualnym. Jest najtańsza i mało atrakcyjna. Wykorzystuje się ją w najuboższych w wyposażenie wersjach samochodów. Ma bardzo skromną i nieatrakcyjną kolorystykę. Kolejnym minusem jest to, że jest dość niemiła w dotyku. Szorstki materiał sprawa, że jest mało przyjemna w użytkowaniu.

Tapicerka z alcantary

Tapicerka z alcantary jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ jest stosunkowo tania, ale wytrzymała. Alcantra daje szeroki wybór kolorystyczny, tapicerkę w aucie możemy mieć dzięki niej w nawet mocno nietypowych kolorach. Alcantrę wykorzystuje się do wykańczania wnętrz w droższych wersjach wyposażenia samochodów. Jest ceniona głównie za trwałość i wysoką odporność na ścieranie. Jej zaletą jest również to, że jest miła w dotyku. Wszystko to za sprawą materiałów, z jakich się ją produkuje – poliestru, który gwarantuje trwałość, oraz poliuretanu, który nadaje miękkość. Samochód, którego wnętrze wykończone jest alcantrą, jest wygodne, wytrzymałe, odpowiednie dla dzieci i bezpieczne dla alergików. Co ważne, alcantrę łatwo utrzymać w czystości, a to również ułatwia jej użytkowanie.

Tapicerka welurowa

Tapicerka welurowa prezentuje się bardzo efektownie. Jest bardzo miękka i miła w dotyku. Welur sprawia, że wnętrze staje się niezwykle przytulne. Tapicerka welurowa ma jednak zasadniczą wadę – trudno się ją czyści.  Oprócz tego dość problematyczny może okazać się fakt, że w puchaty materiał łatwo wsiąka wilgoć, przez co w aucie może tworzyć się nieprzyjemny zapach.

Tapicerka skórzana

Skórzana tapicerka w aucie to niezaprzeczalny symbol prestiżu i luksusu. Montowana jest wyłącznie w autach o najwyższym standardzie wyposażenia. Najlepiej prezentuje się w jasnych kolorach: białym, kremowym lub jasnoszarym. Tak wykończone wnętrze prezentuje się bardzo efektownie. Jasna tapicerka jest jednak mało praktyczna i z biegiem czasu straci swój urok. Znacznie praktyczniejsza, choć mniej efektowna, jest skórzana tapicerka w kolorze czarnym. Zazwyczaj wykonuje się ją z mniej szlachetnych skór. Fachowcy z hurtowni tkanin tapicerskich Antex uważają, że skórzane wnętrza samochodów powinno się konserwować minimum dwa razy w roku, aby jak najdłużej zachowały elegancki wygląd. 

Podziel się