Artykuł sponsorowany Prawne aspekty prowadzenia auta przez osobę niepełnosprawną. Co warto wiedzieć?

Prawne aspekty prowadzenia auta przez osobę niepełnosprawną. Co warto wiedzieć?

Jesteś osobą niepełnosprawną, a chciałbyś móc prowadzić samochód? Szukasz rzetelnych informacji, napisanych krótko i zwięźle, które przybliżą Ci temat prawnych aspektów prowadzenia samochodu przez osoby z ograniczeniami ruchowymi? Idealnie trafiłeś! Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie wymagania muszą spełnić niepełnosprawni kierowcy oraz jakie przywileje oni posiadają. Zacznij być samodzielnym kierowcą już dzisiaj!

Uzyskanie prawa jazdy przez osobę niepełnosprawną ruchowo

Osobom z ograniczeniami ruchowymi może być wydane prawo jazdy, jeżeli ukończyły odpowiedni wiek, w orzeczeniu o niepełnosprawności stwierdzono brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem, a także odbyły specjalne szkolenie i uzyskały pozytywny wynik egzaminu. Przysługuje dofinansowanie kursu i egzaminu prawa jazdy kat. B ze środków PFRON.

W przypadku wystąpienia ograniczeń po uzyskaniu prawa do jazdy, kierowca jest zobowiązany do zawiadomienia starosty. Na czas badań lekarskich, obejmujących np. ocenę siły mięśni, chwytności rąk i ruchomości stawów, zostaną zawieszone uprawnienia.

W jaki sposób powinien być wyposażony samochód osoby niepełnosprawnej?

Prawo w tym temacie jest dość ogólne. Możliwe jest poruszanie się pojazdem z udogodnieniami dla inwalidy, tak, aby zapewniał on bezpieczeństwo i nie naruszał porządku na drodze. Kierujący musi mieć zapewnione pole widzenia, wygodne posługiwanie się urządzeniami do hamowania, oświetlania drogi, kierowania i sygnalizacji manewrów. Częstym zabiegiem jest montaż adapterów, ręcznego hamulca lub pedała gazu.

Dobór odpowiednich rozwiązań jest kluczowy, a dostosowanie auta powinno być oparte o wydane wytyczne w czasie badań lekarskich, ujętych w kodach, zamieszczonych w rubryce 12 w prawie jazdy. Aby mieć gwarancję bezpieczeństwa, warto skorzystać z usług serwisu sprzedającego auta dla inwalidów Auto-Mona.

Na jakie przywileje mogą liczyć niepełnosprawni kierowcy?

Wydawana karta parkingowa zapewnia dostępność do określonych obiektów. Uprawnia do parkowania na tzw. kopertach. Kierowca może nie stosować się do określonych znaków drogowych, np. zakazu ruchu, wjazdu, postoju.

Jak widać, niepełnosprawność nie jest przeszkodą do prowadzenia samochodu. Odpowiednio przygotowany pojazd to gwarancja samodzielności i bezpieczeństwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas