Materiał Partnera Pomoc drogowa przy kolizji - kiedy przysługuje zwrot za lawetę?

Pomoc drogowa przy kolizji - kiedy przysługuje zwrot za lawetę?

Kolizje drogowe zdarzają się każdego dnia. Nawet przy stosowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, nigdy do końca nie można być pewnym, co do zachowania innych kierowców. Co w sytuacji, gdy jesteście się uczestnikami kolizji na drodze, a Wasze auto zostało uszkodzone? Czy przysługuje wtedy zwrot środków za wezwanie lawety? Sprawdźcie sami, kiedy można ubiegać się o odszkodowanie!

Kolizja na drodze z winy innego kierowcy

Będąc uczestnikiem kolizji na drodze, która nastąpiła z winy innego kierowcy, możecie czuć się spokojnie, ponieważ zgodnie z Kodeksem Cywilnym, przysługuje Wam prawo do ubiegania się o odszkodowanie za wezwanie pomocy drogowej i zwrot kosztów lawety. Jeśli pojazd, na skutek tego zdarzenia, został znacznie uszkodzony i nie może być prawidłowo użytkowany, z całą pewnością nie będziecie mieli problemu ze zwrotem należności. Prawo chroni poszkodowanych, jednak wielu kierowców, przez swoją niewiedzę, nie decyduje się w takich momentach na wezwanie pomocy drogowej, w obawie przed wysokimi kosztami. Próbują oni na własną rękę holować auto z różnym skutkiem. Pomoc drogowa Armar wynajmuje nawet autolawety razem z kierowcą, zatem w przypadku dużego stresu powypadkowego, możecie liczyć na wsparcie z ich strony. 

Jak uzyskać odszkodowanie za wynajem lawety?

Kiedy już zdecydujecie się wezwać pomoc drogową i skorzystacie z wynajmu lawety, wtedy należy po prostu wziąć stosowną fakturę od danej firmy. Będzie ona potwierdzeniem, że skorzystaliście z tego typu usług na skutek kolizji na drodze i na tej podstawie wypłacone zostanie Wam odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy. 

Musicie natomiast pamiętać o jednej, bardzo ważnej kwestii. Zwrot kosztów za wynajem lawety zostanie przyznany tylko wtedy, jeśli nie doszło do żadnych nadużyć w związku z całą sytuacją i poszkodowany doprowadził do minimalizacji szkody. Co to oznacza w praktyce? Że korzystając z wynajmu lawety dostarczyliście pojazd do najbliższego warsztatu samochodowego, a nie transportowaliście go na drugi koniec miasta. Tego typu kroki będą uznane za niezgodne z prawem i ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania.

Odszkodowanie dla sprawcy kolizji 

Jak zatem wygląda sytuacja ze sprawcą kolizji na drodze? Czy jemu również przysługuje odszkodowanie i zwrot kosztów związanych z lawetą? 

W tym wypadku bardzo wiele zależy od posiadanego ubezpieczenia i wykupionych pakietów. Jeśli kierowca ma nie tylko podstawowe OC, ale również AC, czy Assistance, wtedy prawdopodobnie również będzie mógł on liczyć na odszkodowanie i zwrot należności. Niektóre firmy ubezpieczeniowe uwzględniają koszt lawety nawet w ubezpieczeniu OC, jednak jest to raczej rzadkością. Zatem w przypadku sprawcy zdarzenia wszystko zależy od warunków umowy, jaką podpisał ze swoim ubezpieczycielem

Opracowanie:

Armar Artur Rytel-Andrianik

Marki , ks. Skorupki 34

Podziel się