Artykuł sponsorowany O czym pamiętać w trakcie przygotowań do sezonu motocyklowego?

O czym pamiętać w trakcie przygotowań do sezonu motocyklowego?

Sezon motocyklowy to czas, na który czekają wszyscy kierowcy jednośladów. Zanim jednak będą mogli się oni cieszyć podróżami i poczują wiatr we włosach, wcześniej muszą odpowiednio przygotować motocykl. Bez tego rozpoczęcie sezonu jest niemalże niemożliwe. Jedną z podstawowych czynności jest dokładnie wyczyszczenie pojazdu. O czym jeszcze trzeba pamiętać, przygotowując motocykl do sezonu?

Wyczyszczenie pojazdu to podstawa przed sezonem motocyklowym

Przygotowując motocykl do sezonu, w pierwszej kolejności należy do dokładnie wyczyścić i umyć. Czynność ta wydaje się mało istotna, jednakże odgrywa ważną rolę, ponieważ na czystym motocyklu widać ślady ewentualnych uszkodzeń, które wymagają naprawy. Poza tym na czystym motocyklu łatwiej zauważyć rozmaite wycieki. Do umycia motocykla wystarczy nam myjka ciśnieniowa, aczkolwiek lepsze mogą się okazać tradycyjne metody, czyli mycie ręczne. W ten sposób zmniejszamy ryzyko zamoczenia układu zapłonowego, a co za tym idzie, nie będziemy mieli problemów z uruchomieniem silnika pojazdu. Jeżeli wybieramy mycie ręczne, wcześniej musimy zaopatrzyć się w chemię, która poradzi sobie z zabrudzeniami np. z olejów i smarów. Po czy czyszczeniu i umyciu motocykla należy go wysuszyć i odpalić.

Smarowanie, filtr powietrza i układ hamulcowy

Kolejną rzeczą, jaką musimy wykonać przed sezonem motocyklowym, jest sprawdzenie układu smarowania. To ważna czynność, ponieważ olej gwarantuje prawidłowe działanie silnika, skrzyni biegów, a także sprzęgła i elementów z nim powiązanych. Ważne jest właściwe dobranie oleju, ponieważ zastosowanie nieodpowiedniego oleju może negatywnie wpływać na pracę sprzęgła, a co gorsza, zmniejszy jego trwałość i będzie powodować jego ślizganie. To oczywiście wiąże się z koniecznością wymiany sprzęgła. Równie istotną czynnością jest sprawdzenie filtru powietrza. Jeśli używamy filtrów papierowych to najlepiej wymienić je na nowe, natomiast filtr gąbkowy trzeba wyczyścić i naoliwić.

Znacznie trudniejszym zadaniem od pozostałych jest przegląd układu hamulcowego. Nie wszyscy motocykliści potrafią samodzielnie zweryfikować stan hamulców. Najbezpieczniejszą opcją jest udanie się do warsztatu zajmującego się przeglądami i naprawą motocykli. Takie usługi oferuje m.in. Mateusz Popiołek Sprzedaż części i serwis motocyklowy z Kępy w województwie małopolskim. Podczas weryfikacji układu hamulcowego pod uwagę bierze się głównie grubość klocków hamulcowych i stan tarcz. Ważne jest też to, by co najmniej raz na dwa lata przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego wymieniać elementy układu hamulcowego.

O czym jeszcze pamiętać w trakcie przygotowań do sezonu motocyklowego?

Standardowy przegląd motocykla przed sezonem obejmuje również sprawdzenie układu przeniesienia napędu. W tym celu wskazane jest zweryfikowanie napięcia łańcucha napędowego. Niezbędna jest też wyczyszczenie go i nasmarowanie. Jeśli układ przeniesienia napędu nie będzie właściwie przygotowany do jazdy, wówczas zwiększa się ryzyko szybszego wyeksploatowania łańcucha napędowego oraz zębatek. W trakcie przygotowań do sezonu nie możemy też zapomnieć o sprawdzeniu płynów eksploatacyjnych, zweryfikowaniu stanu opon, układu zawieszenia i instalacji elektrycznej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas