Artykuł sponsorowany Nowe i używane części samochodowe – wady i zalety

Nowe i używane części samochodowe – wady i zalety

Przy niemal każdej naprawie samochodu trzeba wymienić jakieś części. Mogą one ulegać zniszczeniu z powodu naturalnej eksploatacji lub przez niewłaściwy montaż. Warsztaty samochodowe mogą nam zaproponować zregenerowanie danego elementu, zamontowanie nowej i używanej części oraz oryginału lub zamiennika. Na co się zdecydować?

Dobre części używane

Kupowanie części używanych do samochodów jest jednym z najpopularniejszych wyborów właścicieli pojazdów. Mają one sporo zalet. Pochodzą zwykle z aut starych, powypadkowych i takich, które z jakiś względów nie nadają się do eksploatacji. Są bardzo tanie w stosunku do części nowych – cena może różnić się nawet kilkukrotnie. Są oryginalne i mogą być lepszej jakości, niż nowe zamienniki.

Do ich wad może należeć posiadanie ukrytej wady, o której nie wie zarówno sprzedawca, jak i kupujący. Szczególnie, jeśli pochodzą z aut powypadkowych. Jednak doświadczony mechanik szybko wyłapie ewentualne wady.

Aby zapobiec ryzyku kupienia zbyt zużytych części używanych albo takich, które nie powinny być ponownie montowane, zróbmy zakupy w sprawdzonym miejscu, takim jak ABC Lucyny S.C. Jakuba i Grażyny Brzezińskich. W ich ofercie znajdują się używane części samochodowe i zamienniki. Doradzą oni najbardziej optymalne rozwiązanie.

Jeśli zdecydujemy się na zakupy online, nie szukajmy ofert wystawianych przez prywatnych użytkowników. Jest to zbyt duże ryzyko, jeśli chodzi o używane części – szczególnie, że nigdy nie mamy pewności, czy nie pochodzą one z kradzieży! Sprawdźmy aukcje i ogłoszenia renomowanych sklepów z częściami samochodowymi.

Zalety nowych części

Kupując nowe części samochodowe, mamy pewność co do ich jakości i przyszłego funkcjonowania, szczególnie, jeśli są to oryginały. Nie mają żadnej ukrytej wady, o którym może nie wiedzieć sprzedający. Są też bardzo drogie. Warto w nie inwestować jedynie w przypadku nowego auta, które stosunkowo niedawno opuściło salon producenta. Im starszy model, tym częściej może się okazać, że cena elementów, które chcemy zakupić w stosunku do wartości samochodu jest nieracjonalnie wysoka.

Elementy oryginalne i zamienniki

Jeśli zdecydujemy się na nowe części samochodowe, aspektem, którym musimy rozważyć, kupując lub zamawiając części do auta będzie decyzja, czy mają być to oryginały, czy zamienniki. Oryginalne części dedykowane są danemu modelowi. Pochodzą od jego producenta. Oznaczone literą „O”, sprzedawane są w autoryzowanych punktach. Ich jakość i bezpieczeństwo użytkowania będą dokładnie takie, jak być powinny. Jednak na ich niekorzyść świadczy bardzo wysoka cena.

W takim wypadku można zdecydować się na zamienniki. Produkują je zazwyczaj firmy, które robią innego typu części do fabryk danej marki auta. Oznacza się je literą „Q”. Są tanie, ale porównywalnej jakości, co oryginału. Najgorszej jakości odpowiedniki są oznaczone literą „P”. Są tanie, jednak nie możemy mieć pewności, co do ich poprawnego działania. Szczególnie, jeśli pochodzą z Chin.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas