Artykuł sponsorowany Na czym polegają usługi elektromechaniki pojazdowej?

Na czym polegają usługi elektromechaniki pojazdowej?

W każdym współczesnym pojeździe mamy do czynienia z mocno rozbudowanymi układami elektrycznymi. W większości są to układy elektroniczne lub mieszane. Jednak pozostają obszary, gdzie mamy do czynienia z typową elektromechaniką, a więc zagadnieniami czysto elektrycznymi w połączeniu z częścią mechaniczną. Czego ten zakres dotyczy zakres napraw tego typu usterek i jak go serwisować?

Układy elektromechaniczne w pojeździe tyczą się trzech głównych urządzeń:

  • Akumulatora,
  • Alternatora,
  • Rozrusznika.

Na czym polega diagnostyka akumulatora?

Akumulator jest elementem elektro-chemicznym magazynującym energię elektryczną i dostarczającym ją w odpowiednim, pożądanym czasie. To dzięki niemu działają urządzenia pokładowe samochodu na postoju, a silnik uruchamia się bez użycia energii ludzkich rąk. Jego główne przeznaczenie to właśnie rozruch i z tego powodu, musi wykazywać się największą sprawnością. Dostarczać niezawodnie wysoki prąd rzędu kilkuset amper o każdej porze.

Diagnostyka sprawności akumulatora wymaga wiedzy teoretycznej oraz podejścia praktycznego. Bada się głównie napięcie spoczynkowe oraz jego spadek przy rozruchu. Weryfikowane są także połączenia elektryczne, mające istotne znaczenie przy dużych obciążeniach. Jeżeli test przebiegł negatywnie, pozostaje już tylko wymiana na akumulator o takich samych parametrach lub podobnych, zgodnie z dopuszczeniami producenta samochodu.

Akumulator, rozrusznik i alternator niezastąpione trio w aucie

Elementem współgrającym z akumulatorem i odbiorami energii elektrycznej jest alternator. Dostarcza on energii elektrycznej w pożądanej ilości, przetworzonej z obrotowego ruchu mechanicznego. Od sprawności tego elementu zależeć będzie ładowanie akumulatora do pełna oraz dodatni bilans energii w samochodzie.

Podstawowa diagnostyka polega na sprawdzeniu napięcia ładowania dla pracy mało i wysoko obciążonej. Tylko nieliczne warsztaty podejmują się regeneracji alternatorów. Przykładem serwisu specjalizującego się w profesjonalnej regeneracji alternatorów, rozruszników jest firma DURCAR Damian Duraj.

Profesjonalna regeneracja wymaga specjalistycznego sprzętu, wiedzy i precyzji w działaniu. Regeneracja polega głównie na wymianie łożysk, toczeniu wałków, wymianie pierścieni i szczotek oraz regulatora napięcia. Pęknięte obudowy spawane są spawarkami do aluminium.

Istotną kwestią jest tutaj dostęp do tokarki, bez niej żadna regeneracja nie jest możliwa do przeprowadzenia. Aby mieć pewność dokonania naprawy, czy to alternatora, czy rozrusznika należy skorzystać z usług zakładu elektromechanicznego. Mechanik elektryką się nie zajmuje, nawet jeśli dokona wymiany części to same główne elementy oddaje do regeneracji do elektromechanika pojazdowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas