Artykuł sponsorowany Na czym polega montaż instalacji gazowej w samochodzie?

Na czym polega montaż instalacji gazowej w samochodzie?

Montaż instalacji LPG w samochodzie jest cały czas bardzo opłacalny. Pomimo większego jednorazowego wydatku pozwala zaoszczędzić w niedługim czasie (zależnym od kilometrażu) nawet połowę wydatków na zasilanie pojazdu. Prawidłowo zamontowana i wyregulowana instalacja na pewno się zwróci. Sprawdźmy zatem, na czym polega jej montaż.

Sekwencja jako instalacja gazowa nowej generacji

Samochody, które zostały wyprodukowane w ciągu ostatnich kilkunastu lat, mają wielopunktowy wtrysk paliwa. Dla nich stworzono sekwencyjne instalacje gazowe, które można określić jako instalacje trzeciej generacji (istnieją wciąż instalacje drugiej generacji, ale są one przeznaczone dla silników z jednopunktowym wtryskiem paliwa). Podają one gaz bezpośrednio do każdego cylindra, dzięki czemu jego zużycie jest ok. 5% niższe, a silnik pracuje równo i nie dochodzi do wystrzałów mieszanki.

Sprawdź silnik przed instalacją

Aby mieć pewność, że instalacja LPG będzie dobrze działać w samochodzie, należy go przedtem dokładnie sprawdzić. W przypadku drobnych problemów (m.in. z układem zapłonowym) wystarczy je usunąć, ale już poważniejsze kłopoty, np. z kompresją, będą wymagały przeróbki. Kłopotliwy może być montaż instalacji gazowej w samochodach z bezpośrednim wtryskiem paliwa, ponieważ nie wszystkie układy można w nich zainstalować. LPG czwartej i piątej generacji są dosyć drogie (aczkolwiek ceny cały czas spadają), a ponadto zasilają silnik zarówno gazem (70%), jak i benzyną (30%), co wydłuża okres zwrotu z inwestycji w instalację gazową.

Na bezproblemową eksploatację instalacji gazowej wpływa również jakość znajdujących się w niej elementów – wtryskiwaczy, reduktora oraz komputera, a także dokładne ich zamontowanie. Elektronika bywa zawodna, dlatego należy sprawdzić jej ustawienia, najlepiej w serwisie samochodowym, w którym znajdziemy odpowiedni sprzęt oraz fachowców w tej dziedzinie.

Pamiętaj o serwisie instalacji gazowej

Sam montaż to jedno, ale należy pamiętać również o regularnym serwisowaniu instalacji gazowej – co najmniej raz w roku przypomina właściciel serwisu samochodowego BAS s.c. Zabrze, który proponuje m.in. usługi profesjonalnego montażu instalacji gazowych do samochodów osobowych i dostawczych oraz montaż, okresową obsługę i regulacje gazu płynnego LPG w samochodach z układem zasilania wtryskowym i gaźnikowym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter