Materiał Partnera Na czym polega dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów?

Na czym polega dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów?

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów ASB jest procesem  pozwalającym na wymianę w układzie całego oleju. W przypadku wymiany metodami tradycyjnymi (grawitacyjnymi) wymienia się jedynie 40-60% płynów. Reszta pozostaje w przewodach, konwerterze i sterowniku. Tym samym okazuje się, że tradycyjna wymiana oleju to nic innego jak rozmieszanie nowego oleju w starym.

Dlaczego regularna i profesjonalna wymiana oleju jest taka ważna?

Wymiana oleju w silniku jest niezwykle ważna. Skrzynia biegów przenosi bowiem na koła wygenerowaną przez silnik moc. Tym samym obciążenia między poszczególnymi elementami są ogromne, a jakość środka smarnego ma bardzo duże znaczenie. Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów pozwala na dokładne wyczyszczenie całego układu olejowego i skrzyni biegów. Urządzenie jest wypłukiwane ze starego płynu, a potem uzupełniane zupełnie nowym olejem. W tym przypadku najlepiej stosować produkty polecane przez danego producenta, które można dostać np. w serwisach danej marki – w przypadku Forda jest to na przykład Profesjonalny Serwis FordSławek. Kolejnym krokiem jest wymiana w ASB filtru.

Jakie są efekty dynamicznej wymiany oleju?

W ten sposób skrzynia biegów zaczyna pracować jak nowa. Ten sposób wymiany oleju zapewnia niemal natychmiastowy wzrost płynności działania i komfortu przełączania. Skrzynia nie szarpie, a biegi zmieniają się bardzo cicho i szybko. Oczywiście warunkiem jest to, że skrzynia biegów jest w pełni sprawna. W automatycznych skrzyniach biegów olej pracuje w ciężkich warunkach. Nie tylko smaruje mechanizmy, ale odprowadza ciepło czy chłodzi skrzynię biegów. To powoduje jego stopniową degenerację i utratę pierwotnych właściwości. To objawia się pogorszeniem sposobu pracy skrzyni biegów – jej szarpaniem czy opóźnieniami przy przełączaniu biegów. Lekceważenie tych objawów prowadzić może do poważnych awarii.

W jaki sposób przeprowadza się dynamiczną wymianę oleju?

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów przebiega zawsze przy pomocy specjalnych pomp. Do rozgrzanej skrzyni podłączane jest urządzenie do wymiany oleju. Układ smarowania jest czyszczony przy użyciu odpowiednich detergentów, które wtłacza się do środka skrzyni, gdzie mieszają się one ze starym olejem. Mieszanka starego oleju i detergentów jest następnie usuwana i zastępuje ją nowy olej. Tym samym nowy olej całkowicie zastępuje olej stary. Warto przy tym pamiętać, że do całkowitego usunięcia przepracowanego oleju potrzeba nieco więcej nowego oleju niż ten, który dana skrzynia biegów jest normalnie w stanie pomieścić.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas