Materiał Partnera Mini lawety. Idealne do transportu pojazdów

Mini lawety. Idealne do transportu pojazdów

Każdy pojazd, prędzej czy później może ulec awarii. Wówczas wymaga on transportu np. z ulicy czy przydomowego garażu do profesjonalnego warsztatu. Jak się jednak za to zabrać, aby cały proces przebiegł szybko, sprawnie i bezproblemowo? Rozwiązaniem są m.in. mini lawety, które idealnie nadają się do transportu różnego rodzaju pojazdów. Co warto na ten temat wiedzieć?

Właściwe przymocowanie pojazdu to klucz do sukcesu

W przypadku transportu pojazdów na mini lawecie, kluczem do sukcesu jest ich właściwe przymocowanie. To zadanie wbrew pozorom niełatwe, zwłaszcza dla osób nieposiadających w tym zakresie doświadczenia. Warto więc poprosić o pomoc drugą osobę. Ponadto trzeba zadbać o to, aby pojazd znajdował się w odpowiednim miejscu. Wówczas mocowanie jest skuteczne, a przy okazji przód mini lawety jest odciążony. Na haku w praktyce powinno spożywać około 10% masy lawety z załadunkiem. Dopiero dobrze ustawiony samochód można zacząć mocować. Pasy nakłada się na ogół na trzy lub cztery koła. Klamry pasów zawsze muszą być zamknięte.

Na co zwrócić uwagę podczas użytkowania mini lawety?

Mini laweta to rozwiązanie bardzo wygodne podczas transportu pojazdów. Warto jednak odpowiednio się za to zabrać. Rzeczywista masa przyczepy nie powinna na przykład przekraczać rzeczywistej masy pojazdu ciągnącego, a więc lawety. Ponadto podczas użytkowania mini lawety należy szczególną uwagę zwrócić na hamulec najazdowy i działające oświetlenie. Laweta, tak samo jak każdy inny pojazd, musi być dobrze widoczna dla innych kierowców. Dobrze jest też regularnie sprawdzać stan pasów mocujących. Te nie mogą być przetarte. Dodatkowo powinny być wyposażone w homologację. Dobrej jakości lawety znajdziemy w ofercie ich producenta, firmie Auto-port Nowim.

Mini lawety a przepisy drogowe

W czasie jazdy z mini lawetą trzeba się oczywiście stosować do obowiązujących przepisów. Dla klasycznych lawet obowiązuje ograniczenie do 70 kilometrów na godzinę na drogach jednojezdnionych oraz do 80 kilometrów na godzinę na drogach dwujezdniowych, ekspresowych czy na autostradach. Ponadto lawetę, której masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, może prowadzić osoba, która posiada prawo jazdy kategorii B. W przypadku pojazdów cięższych potrzebne jest już prawo jazdy kategorii B+E. Mini lawety mieszczą się jednak w pierwszej grupie. Tym samym do ich prowadzenia nie są potrzebne żadne szczególne pozwolenia czy dokumenty. Każdy kierowca posiadający standardowe prawo jazdy kategorii B może prowadzić także mini lawetę, transportując dany pojazd.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas