Artykuł sponsorowany Które czynniki zewnętrzne najbardziej szkodą karoserii?

Które czynniki zewnętrzne najbardziej szkodą karoserii?

Podczas jazdy i postoju powłoka lakiernicza samochodu wystawiona jest na działanie czynników zewnętrznych. Niektóre z nich mogą przyczynić się do jej trwałego uszkodzenia. Co zrobić, aby ochronić lakier przed osłabieniem? Jeśli nie wiesz, jak przedłużyć trwałość powłoki, dobrze trafiłeś! W naszym artykule przeczytasz, które czynniki mają największy wpływ na wygląd i stan auta. Sprawdź, co niszczy karoserię pojazdu w największym stopniu.

Czynniki atmosferyczne osłabiające lakier

Niegarażowane pojazdy są narażone na wielogodzinne pozostawanie na zewnątrz. W słoneczny dzień wiąże się to z intensywnym promieniowaniem słonecznym. Promienie UV osłabiają strukturę lakieru, powodując czasem powstawanie odbarwień. Podobnie wygląda kwestia różnic temperatur. Gdy w dzień jest gorąco, a w nocy chłodniej, powłoka lakiernicza reaguje na te zmiany sprężaniem i rozprężaniem cząsteczek. Oprócz tego obserwuje się negatywny wpływ opadów oraz wiatru przenoszącego zanieczyszczenia, np. drobinki piasku. Dlatego w profesjonalnych zakładach mechaniki pojazdowej często można skorzystać z opcji zabezpieczania lakieru przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Różnego rodzaju usługi lakiernicze mają na celu nie tylko poprawienie wyglądu auta, ale przede wszystkim wzmocnienie powłoki zewnętrznej i uzyskanie lepszej odporności.

Skutki braku ochrony lakieru

Jeśli nie uda Ci się zabezpieczyć samochodu przed wpływem czynników atmosferycznych, po latach w ekstremalnych przypadkach może dojść nawet do powstawania pęknięć i łuszczenia się zewnętrznej powłoki. Do tego dochodzą odchody pozostawione przez ptaki, zaschnięte owady oraz ziarenka piasku, które mogą rysować karoserię. Negatywny wpływ na stan samochodu ma także błoto pośniegowe i sól drogowa. Regularne mycie pojazdu może nie wystarczyć i na powierzchni lakieru z czasem pojawiają się większe odpryski i zarysowania. Wtedy konieczne może okazać się profesjonalne lakierowanie. Taką usługę zamówisz np. u dobrego lakiernika samochodowego Auto Efekt w Szczecinie. Regularna pielęgnacja auta składa się przede wszystkim z mycia i impregnacji powłok lakierniczych. Zadbany samochód dobrze wygląda i nie jest podatny na korozję. W razie potrzeby nie zwlekaj z wizytą u lakiernika i na bieżąco troszcz się o karoserię auta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter