Materiał Partnera Kontrola i serwisowanie klimatyzacji samochodowej

Kontrola i serwisowanie klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa to nie tylko układ pozwalających chłodzić i ogrzewać wnętrze auta. To również złożony system filtrujący powietrze, zapewniając usuwanie bakterii, drobinek piasków, grzybów, czy innych niebezpiecznych drobnoustrojów, które wpływają na nasze zdrowie, a także na stan techniczny pojazdu – wilgoć niszczy np. tapicerkę. Warto zatem wiedzieć, kiedy i dlaczego należy udawać się na kontrolę oraz serwis klimatyzacji.

Kontrola klimatyzacji

Kontrola klimatyzacji powinna odbywać się przynajmniej raz w roku. Rekomenduje się jednak wykonywanie tejże czynności diagnostycznej, przed sezonem zimowym i po nim. To właśnie przy niskich temperaturach i wysokich temperaturach, nasz system grzewczo-chłodzący, wykazuje największą rolę. Czynnościami warsztatowymi przy kontroli klimatyzacji, powinny być zatem: analiza wzrokowa wszystkich komponentów, analizy działania i sprawności, wymiana filtra kabinowego, a w razie potrzeby również dezynfekcja parownika, w procesie odgrzybiania, ozonowania.

Dlaczego jest to jednak takie ważne? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że filtr kabinowy odpowiada za usuwanie z powietrza pyłków, bakterii, wirusów, czy innych zanieczyszczeń. Bez jego sprawnego działania narazilibyśmy się na wdychanie drobnoustrojów mogących wywoływać nawet tak poważne choroby, jak ostre alergie, stany astmatyczne, czy zapalenie płuc!

Serwis klimatyzacji

Wbrew pozorom serwis klimatyzacji nie tylko powinien być związany z uszkodzeniami systemu grzewczo-chłodzącego. Mowa bowiem o takich procesach, jak wymiana czynnika chłodniczego, wymiana osuszacza, a także ponownie filtra kabinowego. Ważne jest także sprawdzenie szczelności obiegu powietrza w odpowiednich komponentach całego układu. Wyżej wymienione działania, powinno się przeprowadzać przynajmniej, co 2 lata, bo to właśnie po upływie około 24 miesięcy, dochodzi do znacznego obniżenia sprawności samochodowej klimatyzacji. Według statystyk, każdego roku ulatnia się z niej około 10% czynnika chłodniczego. Po dwóch latach cały układ działa z obniżoną sprawnością o nawet 20-30%!

Naprawa/wymiana skraplacza

Do częstych usterek układu klimatyzacyjnego w samochodzie, zalicza się uszkodzenie skraplacza. Objawia się ono stale pracującym wentylatorem skraplacza, całościową awarią klimatyzacji, czy też bardzo niską skutecznością chłodzenia. Przyczyną takiej usterki mogą być zaś: nieszczelność na złączach, uszkodzenie mechaniczne, zabrudzenie powierzchni lub lamelek. Łatwym sposobem, wykrycia nieprawidłowości działania skraplacza, jest dokonanie kontroli ciśnienia, a także analizy pod kątem szczelność. Takie prace wymagające precyzji, wykonuje dla swoich klientów biznesowych – floty samochodów dostawczych – i indywidualnych – właściciele „osobówek” – m.in. zakład mechaniki pojazdów GARCAR. To właśnie w takich miejscach dokonasz kompleksowego serwisu klimatyzacji auta. Oprócz tego możesz liczyć na: działania wulkanizacyjne, naprawy silnika, diagnostykę komputerową, wymianę olejów, czy profesjonalne prostowanie felg aluminiowych/stalowych! 

Podziel się