Materiał Partnera Klimatyzacja w samochodzie, o czym warto pamiętać?

Klimatyzacja w samochodzie, o czym warto pamiętać?

Przy klimacie, jaki ostatnio występuje w naszym kraju większość z kierowców nie wyobraża sobie jazdy bez klimatyzacji w samochodzie. W upalne lato chłodzi nas i chroni przed wysokimi temperaturami. Łagodna zima to moment, kiedy walczymy z zaparowanymi szybami a dzięki klimatyzacji jest to o wiele szybsze i bardziej skuteczne. Jak dbać o klimatyzację w samochodzie, aby służyła nam długo i nie szkodziła naszemu zdrowiu!?

Kilka lub kilkanaście lat temu klimatyzacja postrzegana była, jako luksus i element dodatkowy wyposażenia samochodu. Dzisiaj większość modeli ma już fabrycznie wbudowaną klimatyzację, co sprawia, że jazda samochodem latem jest o wiele bardziej przyjemna. Klienci serwisu Auto Listing zgłaszają się do nas regularnie, aby zadbać o sprawne funkcjonowanie układu klimatyzacji, aby nic nie zaskoczyło ich w trakcie jazdy.

Co zrobić, aby klimatyzacja działała poprawnie?

W pierwszej kolejności właściciel samochodu powinien myśleć o regularnym odgrzybianiu klimatyzacji! Podczas działania klimatyzacji na parowniku zbierają się skropliny wilgoci i przedostające się z otoczenia zanieczyszczenia.To środowisko sprzyjające rozwijaniu się grzybów i bakterii, które mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia! Jeśli chcemy uchronić siebie i naszych pasażerów przed zachorowaniem na szereg nieprzyjemnych chorób, powinniśmy regularnie wymieniać również filtry kabinowe.                

Ma to szczególne znaczenie, jeśli ktoś korzystający z samochodu cierpi na alergię lub astmę, które mogą się zaostrzyć poprzez kontakt z bakteriami. Kontrola stanu klimatyzacji to też dobry moment na uzupełnienie czynnika chłodzącego. Należy pamiętać, że ubywa go tak jak każdego innego płynu w aucie!

Klimatyzacja to bardzo przydatny element wyposażenia samochodu. Wpływa na temperaturę wewnątrz kabiny, co wpływa na komfort, ale i bezpieczeństwo jazdy. Latem chroni nas przed sennością podczas jazdy w wysokich temperaturach, zimą zapobiega parowaniu i ułatwia szybsze pozbycie się lodu z szyb. Wymaga jednak odpowiednich przeglądów, regularnego serwisowania a także, z czego większość kierowców nie zdaje sobie sprawy, regularnej pracy, przez chociaż kilka minut w tygodniu. Klimatyzacja to układ zamknięty, wewnątrz którego krąży czynnik chłodzący. Gdy ją uruchamiamy gaz przenoszony jest do sprężarki, która zwiększa jego ciśnienie i temperaturę, a następnie do skraplacza. Gdy uzupełniamy poziom czynnika chłodzącego należy dolać również nieco oleju, który dba o prawidłową konserwację oraz pozwala na częściowe samo uszczelnianie. Odpowiednia ilość czynnika chłodzącego zapewnia prawidłowe działanie całego układu.

Po skraplaczu kolejnym etapem drogi substancji chłodzącej jest osuszacz i parownik. Wszystkie te elementy wymagają odpowiedniego serwisowania.

Kluczowym elementem układu klimatyzacji jest po za sprężarką, osuszacz, który pochłania nadmiar wilgoci z czynnika. Podczas czynności obsługowych, próżnia wytwarzana przez urządzenie do serwisowania pozwala utrzymać stan zawilgocenia na poziomie bezpiecznym dla pracy całego układu. Pytanie, skąd w układzie zamkniętym   wilgoć, niestety przewody gumowe, połączenia skręcane oraz połączenia z uszczelniaczami nie są w stanie przeciwstawić się migracji wilgoci do wewnątrz a czynnika na zewnątrz. pamiętajmy, że samochody są eksploatowane w każdych warunkach pogodowych a w różnych temperaturach inaczej zachowują się guma, stal i aluminium.  Zgłaszając się do nas mają Państwo pewność, że serwis klimatyzacji zostanie przeprowadzony właściwie i przez wykwalifikowanych pracowników!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas