Artykuł sponsorowany Kiedy wymienić stare opony?

Kiedy wymienić stare opony?

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy czas kupić nowe opony do swojego pojazdu, jest wizyta w serwisie wulkanizacyjnym. Zanim jednak wybierzesz się do punktu naprawy i sprzedaży opon, spróbuj samodzielnie ocenić stan swojego ogumienia. Zapoznaj się z poradami dotyczącymi stopnia zużycia bieżnika i spróbuj ocenić, czy ogumienie naprawdę wymaga wymiany.

Sprawdzenie głębokości bieżnika

Aby spełnić prawne normy bezpieczeństwa w Polsce, bieżnik opony musi mieć głębokość nie mniejszą niż 1,6 mm. Jeśli opony nie spełniają tej normy lub zbliżają się do niej, konieczna jest wymiana ogumienia. Powinny być również wolne od uszkodzeń ściany bocznej i nieregularnego zużycia, aby zapewnić optymalną przyczepność i bezpieczeństwo.
Oględziny opony należy zacząć od bieżnika, czyli części, która styka się z nawierzchnią drogi. Upewnij się, że jest on dostatecznie głęboki i równomiernie zużyty na całym obwodzie bez żadnych nierówności. Wszystkie opony z regulacją DOT mają wbudowane wskaźniki zużycia bieżnika, które pomogą Ci zobaczyć, kiedy bieżnik opada. Można znaleźć w różnych miejscach bieżnika – w nowych modelach będą równe z jego powierzchnią. Kierowca powinien także zbadać ścianę boczną opony, aby upewnić się, że nie ma widocznych uszkodzeń.

Kiedy opony nadają się do wymiany?

Bez względu na to, czy masz nowe, czy używane ogumienie, wulkanizatorzy zalecają sprawdzanie ciśnienia raz w miesiącu. Po pięciu latach niezbędna jest inspekcja w celu ustalenia, czy opona nadal nadaje się do jazdy. Wiek opony nie jest jedynym wyznacznikiem tego, czy należy ją wymienić. Wiele opon będzie wymagało wymiany po 5 latach z powodu zużycia bieżnika i innych usterek, takich jak przebicia opony, uszkodzenia uderzeniowe, niewłaściwe napompowanie, przeciążenie i inne.

Czy muszę wymieniać wszystkie cztery opony jednocześnie?

Dobrzy wulkanizatorzy, np. z Oponfix, zalecają wymianę wszystkich czterech opon naraz. Dlaczego? Otóż opony mają kluczowe znaczenie dla osiągów i prowadzenia pojazdu, dlatego ważne jest, aby były identyczne. Jeśli opony będą niespasowane, jeden koniec pojazdu może nie zareagować tak szybko, jak drugi, co utrudni manewrowanie. Opony zapewniają przyczepność pojazdu do drogi, dlatego zachowanie analogicznej struktury jest kwestią priorytetową.

Kupowanie używanych opon wiąże się z dużym ryzykiem. Ponieważ nie znasz historii opon, nie możesz stwierdzić, czy wcześniej były niedopompowane, przeładowane lub miały inne niewidoczne uszkodzenia wewnętrzne, które mogą prowadzić do nieoczekiwanej awarii. Używane opony mogą również nierównomiernie się zużywać, co może powodować hałas, wibracje lub inne problemy. Najlepiej jest wymienić opony na nowe o tej samej kategorii, rozmiarze, nośności i indeksie prędkości, zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas