Artykuł sponsorowany Kiedy warto zaopatrzyć się we wciągarkę samochodową?

Kiedy warto zaopatrzyć się we wciągarkę samochodową?

Wciągarkę w wyposażeniu mają samochody wojskowe, policyjne i straży pożarnej.   Jest prostym urządzeniem, które montuje się na przodzie samochodu terenowego, lub ciężarowego. Pomaga ona w przypadku zaklinowania się pojazdu w trudnym terenie. Może się również przydać podczas wyciągania samochodu z rowu. Dlatego często zwykli użytkownicy aut też się w nią mogą zaopatrzyć.

O czym wiedzieć zaopatrując się we wciągarkę samochodową?

Istotnym parametrem, którym charakteryzuje się wciągarka samochodowa, jest jej uciąg. Kupując urządzenie, warto znać wagę swojego auta, wraz z przewidywaną zawartością (na przykład pasażerowie i ich bagaże). Trzeba jednak pamiętać, że zdefiniowany przez producenta udźwig dotyczy punktu przy samym bębnie, na którym nawinięta jest lina. Prawem fizyki, siła wciągarki słabnie wraz z zwiększaniem się długości liny.

Wszelkiego rodzaju wciągarki samochodowe można kupić w dobrych firmach, takich jak ALMA, gdzie dostępne są również wciągarki budowlane i łańcuchowe. To właśnie w takich miejscach właściciele aut mogą zakupić wciągarkę, aby poczuć się pewnie zwłaszcza podczas jazdy na niestabilnym podłożu lub w zmiennych warunkach pogodowych.

Niejednokrotnie podczas złej pogody, niekoniecznie w sposób zawiniony, auto może wpaść do rowu. W niektórych przypadkach można sobie z tym poradzić, mając za pomocnika drugiego kierowcę z mocnym autem. Jednak w przypadku solidnego utknięcia w rowie lub braku dobrego dostępu do auta, warto zadzwonić po odpowiednie służby, ponieważ są one w posiadaniu specjalistycznego sprzętu dużej mocy, który radzi sobie w najtrudniejszych przypadkach.

Rodzaje wciągarek

Można rozróżnić cztery typy wciągarek:

  • elektryczne
  • hydrauliczne
  • mechaniczne
  • ręczne

Wciągarka elektryczna zasilana jest prądem z akumulatora. W niektórych samochodach terenowych są to dwa akumulatory. Taka sytuacja daje pewność, że cały prąd nie zostanie zużyty. Istotnym elementem jest tutaj silnik zasilany z akumulatora i bęben, na którym nawijana jest lina.

Lina, w którą zaopatrzona jest wciągarka samochodowa może być metalowa lub syntetyczna. Pierwsza z nich jest odporniejsza na przetarcia, które mogą być niebezpieczne na kamienistym terenie. Niestety wadą jest duży ciężar i spora objętość. Linię syntetyczną cechuje mniejsza masa i łatwość nawijania.

Wciągarki hydrauliczne zasilane są silnikiem hydraulicznym. Czasem do tego celu wykorzystuje się pompę wspomagania, która już jest w aucie w układzie kierowniczym. Wciągarki hydrauliczne pracują wolniej, jednak są bardziej trwałe i niezawodne.

Napęd wciągarki mechanicznej zasilany jest silnikiem samochodu, jest więc wersją, która nie potrzebuje dodatkowych akumulatorów. Minusem jest duża waga i fakt, że musi pracować przy włączonym silniku samochodu.

Wciągarka ręczna, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje siłę rąk. Jej zaletą jest prosta budowa. Wadą to natomiast waga wynosząca około 20 kilogramów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas