Materiał Partnera Kiedy powinniśmy skorzystać z naprawy blacharskiej?

Kiedy powinniśmy skorzystać z naprawy blacharskiej?

Naprawy blacharskie nie należą do prostych i tanich zabiegów. Może się nam wydawać, że to jedynie kawałek metalu pokryty lakierem, ale w rzeczywistości do tego typu napraw potrzeba lat doświadczenia i specjalistycznego sprzętu. Zazwyczaj to lepsze rozwiązanie niż wymiana części na nową, choć i takie praktyki niekiedy są niezbędne. Przyjrzyjmy się zatem, kiedy należy korzystać z naprawy blacharskiej, a kiedy lepiej wymienić uszkodzony element karoserii na nowy. 

Dlaczego karoserię można prostować? 

Metal, z którego wykonane jest nadwozie samochodu, ma właściwości plastyczne. Jest wytrzymały na rozciąganie i sprężysty. Zewnętrzne uszkodzenie po kolizji jest podobne do odkształceń powstałych podczas zamierzonego formowania blachy. Dlatego możemy je później wyprostować, stosując procesy odwrotne do tych zaistniałych podczas kolizji. Zależnie od siły, z jaką powstały uszkodzenia, blachę można tylko lekko wypchnąć lub użyć większej siły, w przypadku dotkliwszego zderzenia z samochodu z przeszkodą. Cały proces jest zazwyczaj tańszy niż wymiana części na nowe. 

Jednakże, zanim przejdziemy do napraw blacharskich, powinniśmy wykonać dokładną diagnozę uszkodzeń. Ocenić musimy nie tylko skalę uszkodzeń, ale również funkcję elementu w strukturze pojazdu. Bez tego, zakład blacharski nie będzie w stanie prawidłowo naprawić usterki.

Kiedy wymieniać elementy, zamiast naprawiać? 

Jak zostało wspomniane, zazwyczaj nie wymienia się elementów karoserii, ponieważ jest to za drogi proces. Istnieją jednak takie wypadki, w których ta wymiana jest niezbędna. Przykładem może być dowolny element wykonany ze stali o podwyższonej wytrzymałości oraz stopów metali lekkich. Naprawa uszkodzeń blacharskich często łączy się z podgrzewaniem blachy, aby ta nabrała lepszych właściwości plastycznych. Niestety, w przypadku działania wysokiej temperatury na stal o podwyższonej wytrzymałości, ta może stracić bezpowrotnie właściwości uzyskane w procesie produkcji. 

Jak znaleźć dobry zakład blacharski? 

Nawet uzdolniony mechanik nie jest w stanie samodzielnie wykonać napraw blacharskich. Dlatego musimy się udać do renomowanego zakładu blacharskiego, takiego jak Auto Blacharka - Lakiernictwo Zdzisław Schewe I Synowie . 40-letnie doświadczenie i duże grono zadowolonych klientów,  świadczą o naprawach na najwyższym poziomie. Pamiętajmy, że od jakości napraw blacharskich, w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo podczas kolizji – a jak wiadomo, na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

Opracowanie:

Podziel się