Artykuł sponsorowany Jakie wymogi muszą spełniać włazy do cystern samochodowych?

Jakie wymogi muszą spełniać włazy do cystern samochodowych?

Cysterny samochodowe są przeznaczone do przewozu cieczy, gazów, materiałów sproszkowanych lub granulowanych. Wykorzystuje się je do transportu produktów branży spożywczej, jak i do transportu substancji chemicznych. Niezależnie od typu przewożonych ładunków cysterny samochodowe muszą spełniać określone wymagania, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa osób i towarów. Jakie wymogi dotyczą włazów do cystern?

Zastosowanie włazów do cystern samochodowych

Włazy do cystern muszą spełniać normy, które opisują zasady  prowadzenia działalności w zakresie krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego. Jest to spowodowane faktem, że ten element konstrukcyjny spełnia szereg funkcji takich jak:

  • zabezpieczenie przewożonego w cysternie ładunku przed wylaniem,
  • zabezpieczenie przewożonych substancji przed wyparowaniem,
  • zapewnienie bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników ruchu,
  • ochrona przed samozapłonem substancji,
  • ochrona zawartości przed wpływem czynników zewnętrznych.

Wybór odpowiednich włazów do cystern pozwala na efektywny i bezpieczny załadunek. Z tego względu w praktyce stosuje się kilka odmiennych kształtów, które zapewniają optymalny dostęp do ładunku. Włazy okrągłe, inaczej pokrywy, montowane są w górnej części cysterny. Włazy owalne najczęściej umieszcza się z boku zbiornika, a kwadratowe i prostokątne,  znacznie rzadziej stosowane, instaluje się na górze cysterny.

Wymogi dotyczące włazów do cystern samochodowych

Ze względu na duże znaczenie użytkowe włazów do cystern zwraca się szczególną uwagę na ich wykonanie i tworzywa, z jakich zostały wyprodukowane. Zaleca się korzystanie z elementów nierdzewnych, odpornych na korozję, działanie kwasów i innych roztworów alkalicznych. Odpowiednie parametry techniczne tworzywa gwarantują trwałość i niewrażliwość na wpływ przewożonych substancji.

Istotną rolę odgrywa również rodzaj uszczelnienia, które powinno zostać wykonane z wytrzymałych materiałów. Ten element nie może wchodzić w reakcję z przewożonymi substancjami, a jednocześnie musi wykazywać dużą odporność na zmienne zakresy temperatur.

Dostawcy włazów do cystern, np. firma Ceres, zdają sobie sprawę z różnorodności przewożonych przez przedsiębiorców ładunków. Z tego względu włazy do cystern dzieli się na ciśnieniowe i bezciśnieniowe. Różnią się one od siebie zakresem ciśnień, jakie są w stanie wytrzymać. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innych systemów uszczelnień, zamknięć i grubości powłoki włazu. Włazy ciśnieniowe, stosuje się do zbiorników o ciśnieniu wewnętrznym powyżej 0,5 bar.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas