Artykuł sponsorowany Jakie są objawy uszkodzonego sprzęgła w samochodzie?

Jakie są objawy uszkodzonego sprzęgła w samochodzie?

Wymiana sprzęgła to dla każdego kierowcy niezbyt przyjemna wiadomość, która wiąże się przeważnie z dość wysokimi kosztami naprawy. Wpływ na to mają nie tylko ceny części, ale też zaawansowany charakter czynności serwisowych niezbędnych do realizacji w takim wypadku. Objawów uszkodzonego sprzęgła nie należy bagatelizować – jak najczęściej można rozpoznać usterkę tego kluczowego podzespołu?

Przyczyny i objawy uszkodzonego sprzęgła

W autach ze skrzynią manualną pedał sprzęgła użytkowany jest przez kierowcę bardzo często. To właśnie dzięki niemu można bowiem bezpiecznie zmieniać biegi. Odpowiada za to mechanizm rozłączenia układu napędowego z silnikiem. W trakcie takiej procedury możliwe jest zmienianie przełożeń w sposób bezpieczny dla skrzyni biegów i jednostki napędowej. Jeżeli przy zmianie biegów wyczujemy charakterystyczny uślizg sprzęgła, oznacza to, że nie działa ono prawidłowo.

Objawów niesprawnego sprzęgła może być jednak znacznie więcej. Niekiedy są to metaliczne odgłosy przy zmianie biegów lub wyczuwalny opór podczas tej czynności. Uwagę kierowcy powinno przyciągnąć również niezbyt płynne ruszanie autem. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Niewłaściwa eksploatacja sprzęgła, jego wysoki przebieg – to najczęstsze z nich. Nierzadko kierowcy w trakcie jazdy nawet z niewielkim obciążeniem naciskają pedał sprzęgła. Powoduje to pracę tego komponentu, która w konsekwencji może doprowadzić do zwiększania temperatury i nawet spalenia sprzęgła.

Wymiana sprzęgła – jakie części będą potrzebne?

Jeżeli mechanik zdiagnozuje usterkę jako niesprawne sprzęgło, konieczna będzie jego wymiana. To dość kosztowny proces, ponieważ jest on związany z realizacją skomplikowanych czynności serwisowych. Samo sprzęgło również jest w większości przypadków drogim elementem, choć dużo w tej kwestii zależy od miejsca zakupu. W atrakcyjnej cenie można je nabyć w sklepie Temot Auto części, gdzie kierowcy mogą znaleźć także inne podzespoły przydatne przy tego typu naprawach.

Nierzadko bowiem wraz ze sprzęgłem konieczna jest wymiana dwumasowego koła zamachowego. Także i jego koszt może być sporym obciążeniem dla portfela kierowcy. Skorzystanie z oferty sprawdzonego sklepu motoryzacyjnego nie tylko da możliwość uzyskania niższej ceny, ale przyspieszy też naprawę dzięki dostępności większości części na miejscu. Często wymianie podlega również centralny wysprzęglik. Najczęściej jednak sprzęgło oraz dwumasowe koło zamachowe wymianie się na nowe, bez regenerowania poszczególnych ich elementów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas